Life kinetik egzersizleri ile uyarlanmış fiziksel etkinlik kartlarının (FEK) 11-14 yaş grubu çocukların kognitif fonksiyonlarına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of physical activity cards (PAC) adapted with life kinetic exercises on cognitive functions and problem solving skills of 11-14 year old children
  1. Tez No: 924183
  2. Yazar: ENES SUCULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı 11-14 yaş grubu çocuklara uygulanan life kinetik egzersizleri ile uyarlanmış fiziksel etkinlik kartlarının çocukların kognitif fonksiyonlarına ve problem çözme becerilerine etkisini incelemektir. Deneysel araştırma yöntemi kullanılarak dizayn edilen, ön test-son test ve iki çalışma bir kontrol gruplu çalışmaya 36 çocuk katılmıştır. 12 haftalık müdahale programı öncesinde ve sonrasında test ölçümleri yapılmıştır. Çocuklar için standardizasyon çalışması yapılan görsel işitsel sayı dizileri testi b formu, stroop test tbag formu, bilişsel esneklik ölçeği ve ilköğretim düzeyindeki çocuklar için problem çözme envanteri ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programı ile değerlendirilmiş, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ise basıklık ve çarpıklık değerleri referans alınarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; yalın halde kullanılan fiziksel etkinlik kartlarının kısa süreli bellek performansını geliştirdiği, stroop etki, bilişsel esnekliklerini ve problem çözme becerilerini geliştirmediği tespit edilmiştir. Life kinetik egzersizleriyle uyarlanmış fiziksel etkinlik kartlarının ise; stroop etki, kısa süreli bellek performansı, bilişsel esnekliği ve problem çözme becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Life kinetik egzersizlerinin ve fiziksel etkinlik kartlarının stroop etki ve kısa süreli bellek performansına etkisi arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Fakat life kinetik egzersizlerinin ve fiziksel etkinlik kartlarının problem çözme becerisi ve bilişsel esneklik performansına etkisi arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Kognitif fonksiyonların ana alanlarından ve problem çözme becerileri acısından değerlendirme yaptığımız çalışmamızın sonucunda; life kinetik egzersizleri ile uyarlanmış fiziksel etkinlik kartlarının, yalın haldeki fiziksel etkinlik kartlarına göre çocukların kognitif fonksiyonlarını ve problem çözme becerilerini geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of life kinetic exercises and adapted physical activity cards on cognitive functions and problem solving skills of children aged 11-14 years. Thirty-six children participated in the study, which was designed using the experimental research method, pre-test-post-test and two study and one control group. Before and after the 12-week intervention program, test measurements were made. Visual auditory number sequences test b form, stroop test tbag form, cognitive flexibility scale and problem solving inventory for children at primary school level were used as measurement tools. The data obtained were evaluated with SPSS 26.0 statistical program and whether the data showed normal distribution or not was determined with reference to kurtosis and skewness values. As a result of the analysis, it was determined that the physical activity cards used in plain form improved short-term memory performance, but did not improve the stroop effect, cognitive flexibility and problem solving skills. On the other hand, physical activity cards adapted with life kinetic exercises improved stroop effect, short-term memory performance, cognitive flexibility and problem solving skills. There was no significant difference between the effects of life kinetic exercises and physical activity cards on stroop effect and short-term memory performance. However, there was a significant difference between the effects of life kinetic exercises and physical activity cards on problem solving skills and cognitive flexibility performance. As a result of our study, which we evaluated in terms of the main areas of cognitive functions and problem solving skills; it was concluded that physical activity cards adapted with life kinetic exercises improved children's cognitive functions and problem solving skills compared to physical activity cards in plain form.