Implementation of failure mode and effect analysis in carpet production mill
Hata türü ve etki analizi tekniğinin halı üretim tesisinde uygulanması
  1. Tez No: 924182
  2. Yazar: VEYSEL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
HTEA (Hata Türü ve Etki Analizi), ürün ve süreç sorunlarını tanımlamaya ve önlemeye yönelik sistematik bir yöntemdir. HTEA'lar kusurları önlemeye ve müşteri memnuniyetini artırmaya odaklanmıştır. HTEA'nın çalışmaların faydaları, hataların kök nedenlerini araştırarak azaltılmasına yardımcı olmak, müşteri memnuniyetini arttırmak, hataların önlenmesiyle maliyetin azaltılması ve pazarlama süresinin azalması olarak sıralanabilir. Bu tez çalışmasında HTEA bir halı üretim tesisinde uygulanmıştır. Öncelikle halı üretim işletmesinde en sık tespit edilen hatalar incelenmiştir. Daha sonra en sık meydana gelen hataların 6 aylık miktarları belirlenmiştir. Her hata tipinin risk öncelik katsayısı (RÖS) değerleri, HTEA ekibi tarafından saptanmıştır. Daha sonra kök neden analizi incelenmiş ve önleyici aktiviteler uygulanmıştır. Sonuç olarak süreçlerin iyileştirilmesi ve önceden belirlenen hataların azaltılmasına yönelik uygulamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Uygulamalı çalışma sonrasında hatalardaki azalma çalışma öncesi durum ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) is a systematic method of identifying and preventing product and process problems. FMEAs are focused on preventing failures and increasing customer satisfaction. The benefits of FMEA are as follows; assisting to reduce failure by investigating the root cause of failures, increasing customer satisfaction, reducing costs by preventing failures and decreasing the marketing time. In this thesis study, FMEA was implemented in a carpet production mill. Firstly, most frequent failures detected in the carpet production mill was investigated. Then, the amounts of most frequently occurred failures were determined for 6 months period. The risk priority numbers (RPN) of each failure type were designated by the FMEA team. Then, root cause analysis was examined, and the preventative actions were taken. Consequently, a practical study was carried out to improve the process and reduce predetermined failures. After the practical study, the decrease in the predetermined failures was compared with the former situation.