Diaspora turizmi: Batman'ı ziyaret eden Yezidilere yönelik sosyolojik bir araştırma
Diaspora tourism: A sociological research on Yazidis visiting Batman
  1. Tez No: 924184
  2. Yazar: NERMİN BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN EMRE DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç sosyal, ekonomik ve siyasi nedenler ile anavatanlarından göç eden Ezidi bireylerin diaspora turizmi bağlamında neden Batman'a geldikleri ve gelmelerinde buna sebep olan unsurların ne olduğunu ortaya koymaktadır. Alanyazında Ezidiler ile ilgili farklı sosyolojik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak diaspora turizmi bağlamında Ezidiler ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamış olması, bu çalışmanın literatüre sağlayacağı katkı bağlamında önem taşımaktadır. Bu doğrultuda Ezidi kültürünün turizm üzerindeki etkisini görebilmek ve alanyazına katkı sunabilmek çalışmanın diğer amaçları arasındadır. Bu tez çalışması fenomenoloji (olgu bilim) araştırma deseni üzerine kurgulanmış ve nitel yöntemden yararlanılmıştır. Alanyazındaki çalışmalardan hareketle oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla Ocak-Mayıs 2024 tarih aralığında derinlemesine görüşmeler yapılarak veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında toplam 15 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Göç ve kimlik, göçmenlik, anavatan ve anlam, diaspora turizmi olmak üzere dört tema ortaya çıkmıştır. Sıklık derecelerine göre oluşturulan kelime bulutunda ise göç, göçmen, özlem, zorunluluk, diaspora, ekonomi, anavatan kavramları ön plana çıkmıştır. Diaspora turizmi bağlamında Ezidileri konu alan araştırmaların eksikliği, bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Özetle, Ezidilerin istek, beklenti ve ihtiyaçlarını anlamak ve böylelikle Ezidiler ile empati kurabilmek, hem Batman turizmi ve Batman'ın somut olmayan kültürel mirasına katkıda bulunmak hem de Ezidilere yönelik farkındalık oluşturulması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal why Yazidi individuals who migrated from their homeland due to social, economic and political reasons came to Batman in the context of diaspora tourism and what the factors that caused them to do so. There are different sociological studies on Yazidis in the literature. However, the fact that no study on Yazidis in the context of diaspora tourism has been encountered is important in terms of the contribution this study will provide to the literature. In this direction, being able to see the effect of Yazidi culture on tourism and contributing to the literature are among the other aims of the study. This thesis study was designed on the phenomenology research design and the qualitative method was used. Data were obtained by conducting in-depth interviews between January and May 2024 using a semi-structured interview form based on the studies in the literature. A total of 15 participants were interviewed within the scope of the research. The obtained data were subjected to content analysis. Four themes emerged: migration and identity, immigration, homeland and meaning, and diaspora tourism. In the word cloud created according to their frequency levels, the concepts of migration, immigrant, longing, obligation, diaspora, economy, and homeland came to the fore. The lack of research on Yazidis in the context of diaspora tourism increases the importance of this study. In summary, understanding the desires, expectations, and needs of Yazidis and thus being able to empathize with them is important both in terms of contributing to Batman tourism and Batman's intangible cultural heritage, and in terms of creating awareness about Yazidis.