Liselerde çalışan öğretmenlerin iş tatmin düzeyleri ile sanal kaytarma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Şanlıurfa örneği
Examining the relationship between job satisfaction levels of teachers working in high schools and their cyberloafing situations
  1. Tez No: 924185
  2. Yazar: EYYUP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma, öğretmenlerin iş tatmini ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi analiz ederek hem bireysel hem de örgütsel düzeyde önemli katkılar sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, öğretmenlerin iş tatmini düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Örücü ve Yıldız (2014) tarafından geliştirilen Sanal Kaytarma Ölçeği ile Baycan (1985) tarafından geliştirilen Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 veri analiz paketi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiş ve normal dağılıma uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, analizlerde parametrik yöntemler tercih edilmiştir. İkili değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Moment Çarpımı Korelasyon yöntemiyle değerlendirilmiş, grup karşılaştırmaları için t testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. ANOVA testi sonucunda anlamlı farklılık bulunan durumlarda Posthoc testleri uyglanmıştır. Araştırma sonuçları, iş tatmini ile sanal kaytarma davranışları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Ancak, bu iki değişkenin belirli demografik ve mesleki özellikler açısından farklılık gösterip göstermediği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre iş tatmini ve sanal kaytarma davranışları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte; yaş, kariyer basamağı ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu bulgular, iş tatmini ve sanal kaytarma davranışlarının bazı demografik ve mesleki değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak; bu araştırma, iş tatmini ile sanal kaytarma arasındaki ilişkiye dair literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Eğitim yöneticileri ve politika yapıcılar için bu bulgular, öğretmenlerin iş tatminini artırmaya ve sanal kaytarma davranışlarını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmesinde rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make important contributions at both individual and organisational level by analysing the relationship between teachers' job satisfaction and cyberloafing behaviours. The study aimed to examine the relationship between teachers' job satisfaction levels and their cyberloafing behaviours. The Virtual Logging Scale developed by Örücü and Yıldız (2014) and the Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Baycan (1985) were used as data collection tools. SPSS 26 data analysis package was used to analyse the data. The kurtosis and skewness values were examined to determine whether the data were suitable for normal distribution and it was concluded that they were suitable for normal distribution. Accordingly, parametric methods were preferred in the analyses. The relationships between binary variables were evaluated by Pearson Product Moment Correlation method, and t test and ANOVA tests were used for group comparisons. Posthoc tests were applied in cases where there was a significant difference as a result of ANOVA test. The results of the study showed that there is no significant relationship between job satisfaction and cyberloafing behaviours. However, whether these two variables differ in terms of certain demographic and occupational characteristics was examined in detail. No significant difference was found between job satisfaction and cyberloafing behaviours according to gender, marital status and educational status variables. However, no significant difference was found between age, career.