The image of Jews in British novel The case of Oliver Twist and Our Mutual Friend, Ulysses and The Finkler Question
İngiliz romanında Yahudi imgesi- Oliver Twist ve Müşterek Dostumuz, Ulysses ve Finkler Sorunu
  1. Tez No: 924187
  2. Yazar: YAKUP BOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYINTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, antisemitizmin tarihsel ve kavramsal gelişimini inceleyerek İngiliz edebiyatında Yahudi karakterlerin temsillerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Antisemitizmin antik çağlardan modern döneme kadar nasıl şekillendiği, dini önyargılardan biyolojik ve ırksal teorilere nasıl evrildiği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında Charles Dickens'in Oliver Twist ve Our Mutual Friend romanları, James Joyce'un Ulysses eseri ve Howard Jacobson'un The Finkler Question romanı analiz edilmiştir. Bu eserlerde Yahudi karakterlerin toplum tarafından nasıl algılandığı ve bu algının dönemsel ekonomik krizler, ulusal kimlik tartışmaları ve kültürel dönüşümlerle nasıl şekillendiği incelenmiştir. Ayrıca, antisemitizmin farklı dönemlerde aldığı biçimler, örneğin dini boyuttan 19. yüzyılda ortaya çıkan ırkçı ideolojilere geçişi, edebiyattaki yansımaları üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma, antisemitizmin edebiyat aracılığıyla nasıl devamlılık gösterdiğini ve bu durumun toplumun kültürel belleği üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an in-depth analysis of the representation of Jewish characters in English literature by exploring the historical and conceptual development of antisemitism. The research delves into how antisemitism evolved from religious prejudice to biological and racial ideologies, tracing its transformation from ancient times to the modern era. The analysis focuses on Charles Dickens' Oliver Twist and Our Mutual Friend, James Joyce's Ulysses, and Howard Jacobson's The Finkler Question. These literary works are examined to uncover how Jewish characters were perceived by society and how these perceptions were shaped by factors such as economic crises, national identity debates, and cultural shifts of their respective periods. Furthermore, the study investigates how antisemitism transitioned from a religious discourse to racist ideologies in the 19th century and evaluates its reflections in literature. By examining these representations, the research sheds light on how antisemitism persists through literature and its implications for cultural memory and societal attitudes.