Örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel muhalefetin aracı rolü: Teknoloji sektöründe bir araştırma
The mediating role of organizational dissent in the effect of perceived organizational justice on turnover intention: A study in the technology sector
  1. Tez No: 924260
  2. Yazar: BURÇİN YİĞİT ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezin başlığı“Örgütsel Adalet Algısının İşten Ayrılma Niyeti Üzerindeki Etkisinde Örgütsel Muhalefetin Aracı Rolü: Teknoloji Sektöründe Bir Araştırma”olarak belirlenmiştir. Bu tezin konusu, örgütsel adalet algısının, çalışanların işten ayrılma niyetine etkisini ve bu etkide örgütsel muhalefetin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın amacı, teknoloji sektöründe çalışanların işten ayrılma niyetlerinin hangi faktörlerle şekillendiğini ve örgütsel adalet ile örgütsel muhalefet arasındaki dinamiklerin bu süreçteki önemini ortaya koymaktır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma deseni kullanılmış olup, veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma 2024 yılında, İstanbul ilinde bulunan teknoloji firmalarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, İstanbul genelinde faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinde çalışan beyaz yakalı personeldir. Anketlere toplamda 385 çalışan katılmış ve veriler bu katılımcılar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, örgütsel adalet algısı ile işten ayrılma niyeti arasında ters yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Çalışanlar örgütsel adaleti düşük algıladıklarında işten ayrılma niyetleri artmaktadır. Ayrıca, örgütsel muhalefetin işten ayrılma niyetini etkilediği ve bu süreçte örgütsel adalet algısının aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, teknoloji sektöründe çalışanların iş memnuniyeti ve bağlılıklarının artırılması için örgütsel adaletin sağlanmasının kritik olduğunu göstermektedir. Araştırma, literatürde yer alan çalışmalarla desteklenmiş ve örgütsel adalet ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilere dair daha önceki bulgularla uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis has been determined as“The Mediating Role of Organizational Dissent in the Impact of Perceived Organizational Justice on Turnover Intention: A Study in the Technology Sector.”. The subject of this thesis is to examine the effect of perceived organizational justice on employees' turnover intention and the mediating role of organizational dissent in this effect. The aim of the research is to reveal which factors shape the turnover intentions of employees in the technology sector and the significance of the dynamics between organizational justice and organizational dissent in this process. A quantitative research design was used as the research method, and data were collected through a survey. The research was conducted in technology companies located in Istanbul in 2024. The population of the study consists of white-collar employees working in technology companies operating throughout Istanbul. A total of 385 employees participated in the surveys, and the data were evaluated based on these participants. According to the findings of the study, there is an inverse relationship between perceived organizational justice and turnover intention. When employees perceive organizational justice as low, their turnover intention increases. Additionally, it was found that organizational dissent affects turnover intention, and the perception of organizational justice plays a mediating role in this process. These findings indicate that ensuring organizational justice is critical for increasing job satisfaction and commitment among employees in the technology sector. The research is supported by studies in literature, and the results are consistent with previous findings on the relationships between organizational justice and turnover intention.