7-11 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin eş desteği ve çiftlerde stresle baş etmelerinin ebeveyn tutumuna etkisi
- Tez No: 924259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma 7-11 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin eş desteği ve çiftlerde stresle baş etmelerinin ebeveyn tutumları üzerindeki etkilerini incelemiştir. Araştırma, ebeveyn tutumlarının eş desteği düzeyine, çiftlerin stresle başaçıkabilme becerilerine, ebeveynlerin demografik değişkenlerine (yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, eğitim durumu, medeni durum, sahip olunan çocuk sayısı) göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın önemi, 7-11 yaş aralığındaki çocuklara sahip ebeveynlerin eş desteği ve çiftlerin stresle baş etme biçimlerinin ebeveyn tutumları üzerindeki etkilerini inceleyerek ebeveynlik dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasına ve çocukların sağlıklı gelişim süreçlerinin desteklenmesine katkıda bulunmaktır. Araştırma, Konya'da 7-11 yaş çocuğa sahip 293 ebeveynden oluşan bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Eş Desteği Ölçeği, Stresle Çift Olarak Baş Etme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu test edildikten sonra frekans, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, IBM SPSS Statistics ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, eş desteği ile otoriter ebeveyn tutumları arasında pozitif bir ilişki bulunurken, demokratik ebeveyn tutumları ile negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, stresle başa çıkma becerileri ile ebeveyn tutumları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Demografik verilere göre, ebeveyn tutumları yaş, sosyoekonomik durum ve çocuk sayısına göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Kadınların izin verici ve aşırı koruyucu tutumları erkeklerden daha yüksekken, erkeklerin demokratik tutumları kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular, eş desteğinin, stresle çift olarak baş etme becerilerinin ve bazı demografik değişkenlerin ebeveyn tutumları üzerindeki belirleyici etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of spousal support and couples' coping with stress on parental attitudes of parents with children aged 7-11. The study aimed to determine whether parental attitudes differed according to the level of spousal support, couples' ability to cope with stress, and parents' demographic variables (age, gender, socioeconomic status, education level, marital status, number of children). The significance of the study is to contribute to a better understanding of parenting dynamics and to supporting the healthy developmental processes of children by examining the effects of spousal support and couples' coping with stress on parental attitudes of parents with children aged 7-11. The study was conducted on a sample group consisting of 293 parents with children aged 7-11 in Konya. The Demographic Information Form, Parental Attitude Scale, Spousal Support Scale, and Couple Coping with Stress Scale were used as data collection tools. After testing the data for normal distribution, descriptive statistics such as frequency, mean and standard deviation were calculated and analyzed using IBM SPSS Statistics. The research findings show that there is a positive relationship between spousal support and authoritarian parenting attitudes, while there is a negative relationship with democratic parenting attitudes. In addition, significant relationships were found between stress coping skills and parenting attitudes. According to demographic data, it was determined that parenting attitudes did not differ according to age, socioeconomic status and number of children. While women had higher permissive and overprotective attitudes than men, men had higher democratic attitudes than women. These findings showed the decisive effects of spousal support, couple coping skills and some demographic variables on parenting attitudes.