Makine öğrenimi tekniklerini kullanarak kalp hastalığı tahminleri
Heart disease predictions utilizing machine learning technique
  1. Tez No: 924261
  2. Yazar: MİNA KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Makine öğrenimi, günümüzde en hızlı gelişen teknolojilerden biri olup pek çok farklı alanda geniş çapta uygulanmaktadır. Sağlık sektörü, bu yeni teknolojiden önemli ölçüde yararlanmaktadır. Son yıllarda, kalp krizi ve kalp yetmezliği tüm yaş gruplarında giderek daha yaygın hale gelmiştir. Kalp yetmezliği, çeşitli sebeplerden dolayı kalbin kanı etkili bir şekilde pompalayamadığı durumlarda meydana gelmektedir. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 17,9 milyon kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu çalışmada, 918 kayıt içeren bir veri seti analiz edilmiş; eksik veriler, aykırı değerler gibi unsurlar dikkate alınarak gerekli veri işlemleri gerçekleştirilmiştir. Standartlaştırmanın ardından, veri setine sınıflandırma amacıyla çeşitli makine öğrenimi algoritmaları uygulanmıştır. Amaç, en yüksek doğruluk, tahmin gücü ve ilgili performans ölçütlerini elde etmektir. Sınıflandırma modellerinin performansını artırmak için GridSearchCV fonksiyonu kullanılarak optimum parametreler belirlenmiş ve sonraki analizler bu parametrelerle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Machine learning is one of the fastest-growing technolohies today and widely applied accross various fields. The healthcare sector significantly benefits from this emerging technology. In recent years, heart attacks and heart failure have become increasingly prevalent across all age groups. Heart failure occurs when the heart is unable to pump blood effectively due to various underlying causes. Each year, approximately 17.9 million people die from heart disease worldwide. In this study, a dataset containing 918 records was analyzed, addressing missing data, outliers, and performing relevant data manipulations. Following standardization, various machine learning algorithms were applied to the dataset for classification purposes. The objective was to achieve the highest accuracy, predictive power, and related performance metrics. To enhance the performance metrics in the classification models, the GridSearchCV function was utilized to determine optimal parameters, and subsequent analyses were conducted using these parameters.