Krizler çağında orta sınıfların farklı yüzleri: Konya ilinde bir durum araştırması
Different faces of the middle class in the age of crises: A case study in Konya province
  1. Tez No: 924262
  2. Yazar: İREM KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR EKİZ ATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
21.yüzyıl, ekonomik, siyasal ve toplumsal krizlerin hızlı yaşandığı ve bu krizlerin kendini güçlü hissettirdiği bir dönem olarak devam etmektedir. Türkiye, küresel ölçekte yaşanan krizlerden etkilenmekle birlikte, son yıllarda kendi içinde de ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle, paranın değer kaybetmesi, yüksek enflasyon, gelirin erimesi ve yoksulluğun artması, Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Bu süreçten orta sınıflar önemli ölçüde etkilenmiş, orta sınıfların eridiği, aşındığı tartışmaları öne çıkmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, orta sınıfın ekonomik kriz nedeniyle aşınmaya başlaması ve refah seviyesinin gerilemesi bağlamında, beyaz yakalı meslek gruplarının üç yıl önceki ve bugünkü sosyo-ekonomik durumları arasındaki değişimi analiz etmektir. Araştırma, Konya'nın merkez ilçeleri olan Selçuklu, Meram ve Karatay'da yaşayan, maddi olmayan emeğin ölçülebilir kısmında yer alan mühendislik, mimarlık, sağlık sektörü ve avukatlık gibi meslek grupları ile; finans, reklamcılık, pazarlama, organizasyon ve insan kaynakları gibi işin iktisadi ve kültürel değerini üreten ancak doğrudan üretim araçlarına etkisi olmayan maddi olmayan emeğin ölçülemeyen kısmında yer alan meslek gruplarını kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Bu doğrultuda,“Amaçlı Örneklem Seçme”yöntemiyle belirlenen meslek gruplarına yönelik hazırlanan anket formları, SPSS yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, orta sınıfın ekonomik krizden etkilendiğini, ancak farklı emek türlerine sahip meslek gruplarının krizden etkilenme derecelerinin farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century continues to be a period in which economic, political and social crises are experienced rapidly and these crises make themselves felt strongly.Although Turkey has been affected by crises on a global scale, it has also faced serious economic problems within itself in recent years. In particular, the depreciation of money, high inflation, Deceleration of incomes and increasing poverty are among the biggest problems of Turkey. The middle classes were significantly affected by this process, and discussions about the middle classes melting away and eroding came to the fore. İn this context, the main purpose of the research is to analyze the change between the socio-economic status of white collar occupational groups three years ago and today in the context of the Deceleration of the middle class due to the economic crisis and the decline in the level of prosperity. Research was conducted with professional groups such as engineering, architecture, health sector and law enforcement who live in Selçuklu, Meram and Karatay, which are the central districts of Konya, which are involved in the measurable part of intangible labor, such as engineering, architecture, health sector and law; finance, advertising, marketing, organization and human resources, such as finance, advertising, marketing, organization and human resources, which produce the economic and cultural value of the work, but do not directly affect the means of production, have been carried out to cover the professional groups involved in the immaterial part of the immaterial labor that has an immeasurable impact. In this direction, the survey forms prepared for the professional groups determined by the“Purposeful Sample Selection”method were analyzed by the SPSS method. Research findings reveal that the middle class is affected by the economic crisis, but the degree to which occupational groups with different types of labor are affected by the crisis differs.