Yapay zeka algoritmaları ile elektrik talep tahmini: Tekirdağ, Çerkezköy örneği
Electricity demand forecasting with artificial intelligence algorithms: The case of Tekirdağ, Çerkezköy
  1. Tez No: 924281
  2. Yazar: ATABERK GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Elektrik, günümüzde endüstride ve birçok alanda kullanılmaktadır. Endüstride elektrik, iş gücüne, üretim sahasının genişliğine ve mevsimsel şartlara bağlı olarak soğutma, ısıtma, aydınlatma, elektronik ve mekanik işlemlerde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Tekirdağ, Çerkezköy bölgesinin vaka analizi, en küçük kareler yöntemi, k-en yakın komşu yöntemi, karar ağacı, destek vektör makinesi ve yapay sinir ağları algoritmaları kullanarak kısa dönem talep tahmini gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Tekirdağ, Çerkezköy bölgesinin, 1 Ocak 2021- 31 Aralık 2023 dönemine ait saatlik tüketim verileri Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş'den temin edilmiştir. Aynı döneme ait saatlik meteorolojik veriler meteoblue veri tabanından sağlanmıştır. Tahmin çıktılarının grafikler üzerinde anlaşılabilir ve yorumlanabilir olması adına veri seti küçültülmüştür. En küçük kareler ve k-en yakın komşu yöntemi algoritmaları için 1 Mayıs 2021 00.00'dan 4 Mayıs 2021 00.00'a kadar olan 72 saatlik süreçteki değerler veri seti olarak kullanılmıştır. Karar ağacı, destek vektör makinesi ve yapay sinir ağları algoritmaları için 24 Nisan 2021 00.00'dan 4 Mayıs 2021 00.00'a kadar olan 240 saatlik süreçteki değerler veri seti olarak kullanılmıştır. 240 saatlik veri setini %70'i eğitim %30'u test veri seti olarak kullanılmıştır. MATLAB üzerinde elde edilen sonuçlar, ortalama mutlak yüzde hatası, korelasyon katsayısı ve kök ortalama kare hatası hata metriklerine dayalı olarak analiz edilmiştir. Bu işlemler sonunda, çalışmada kullanılan yöntemler başarımlarına göre sıralanmış ve en az hata oranına sahip yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity is widely used in industry and various other fields today. In industrial applications, electricity is utilized for cooling, heating, lighting, electronic, and mechanical operations depending on workforce requirements, the scale of the production site, and seasonal conditions. In this thesis study, a case analysis of the Tekirdağ, Çerkezköy region was conducted to perform short-term demand forecasting using the least squares method, k-nearest neighbors, decision tree, support vector machine, and artificial neural networks algorithms. In this thesis, hourly consumption data for the Tekirdağ, Çerkezköy region covering the period from January 1, 2021, to December 31, 2023, were obtained. Hourly meteorological data for the same period were provided from the Meteoblue database. To ensure that the forecast outputs are interpretable and comprehensible in graphical form, the dataset was reduced. For the least squares and k-nearest neighbors algorithms, a 72-hour dataset covering the period from May 1, 2021, 00:00 to May 4, 2021, 00:00 was used. For the decision tree, support vector machine, and artificial neural networks algorithms, a 240-hour dataset covering the period from April 24, 2021, 00:00 to May 4, 2021, 00:00 was utilized. The 240-hour dataset was divided into 70% training and 30% testing sets. The results obtained in MATLAB were analyzed based on error metrics, including mean absolute percentage error, correlation coefficient, and root mean square error. Following these processes, the methods used in the study were ranked based on their performance, and the method with the lowest error rate was identified.