Atık işleme tesislerinde yangın güvenliği ve korunma yöntemleri
Fire safety and protection methods in waste processing plants
- Tez No: 924282
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Atık yönetimi, artan hızlı nüfus ve sanayileşmeyle birlikte önemli bir konu haline gelmiştir. Bu artışlardan önce masraf olarak görülen atık malzemeler, günümüzde katma değer sağlayan unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Kazanç kapısı haline gelen bu alanda, kurumsal ve kurumsal olmayan birçok firma faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 2000'li yıllardan sonra gündeme gelen atık sektörü, hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Bu katkılar; çevrenin korunması, kaynak verimliliği, enerji tasarrufu ve halk sağlığı açısından son derece önemlidir. Atık tesisleri, gelişmiş toplumlarda sürdürülebilirliğin sağlanması ve çevresel sorunların minimum düzeye indirilmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, faydalarının yanı sıra gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu sektördeki işletmeler birçok önemli riski de beraberinde getirmektedir. Bu tesislere gelen atıklar nedeniyle çalışan sağlığı, çevre sağlığı ve yangın gibi çeşitli riskler söz konusu olabilmektedir. Tezimizin konusu olan yangın, bu riskler arasında çevre sorunları ile insan ve toplum sağlığını tehdit etme potansiyeli en yüksek olan ciddi tehlikelerden biridir. Atık oluşturan işletmelerin üretim süreçlerinde reaksiyon nedenli aynı yerde bulunması riskli olan malzemelerin atık tesislerinde birlikte bulunma ihtimali nedeniyle; kimyasal reaksiyon, yanlış depolama, yanıcı maddelerin varlığı, elektrik arızası gibi nedenlerle yangınlara yol açabilmektedir. Bu tesislerde üretimden önce üzerinde durulması gereken en önemli konuların başında iş güvenliği ve yangın güvenliği gelmektedir. Şirketin sürdürülebilirliği ve çevrenin korunması açısından büyük önem taşıyan bu hususlar, genellikle işletme faaliyetleri sırasında göz ardı edilmekte; ancak yaşanan olaylar sonucunda gündeme gelmektedir. Atık tesislerinde alınacak yangın önlemleri kapsamında; önleme ve söndürme stratejileri hem ulusal hem de uluslararası standartlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu analizlerde öncelik, proaktif yaklaşımlara verilmiş; sonrasında ise reaktif önlemler doğrultusunda hem profesyonel hayata hem de akademik çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmada, yangın risklerinin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi amacıyla Fine-Kinney yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde, yangın riskleri olasılık, maruziyet ve şiddet derecelerine göre değerlendirilmiş ve elde edilen risk skorları doğrultusunda etkili önlemler geliştirilmiştir. Böylece, yangın güvenliği kapsamında alınması gereken önlemlerin bilimsel bir temele dayandırılması sağlanmış ve risk yönetimi sürecine sistematik bir yaklaşım kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Waste management has become a crucial issue with the rapid increase in population and industrialization. Previously regarded as an expense, waste materials are now considered value-added resources. This sector, which has turned into a profitable business, includes both institutional and non-institutional firms actively operating in the field. The waste industry, which gained prominence in our country after the 2000s, contributes to both economic and environmental sustainability. These contributions are particularly significant in terms of environmental protection, resource efficiency, energy savings, and public health. Waste facilities play a vital role in ensuring sustainability and minimizing environmental issues in developed societies. However, despite their benefits, if adequate precautions are not taken, businesses in this sector can pose various significant risks. Due to the nature of the waste received at these facilities, risks such as threats to worker health, environmental hazards, and fire incidents can arise. Fire, which is the central topic of this study, is among the most severe risks in waste facilities, with the highest potential to cause environmental problems and threaten human and community health. In waste-producing industries, certain materials that should not be stored together due to reaction risks may coexist in waste facilities. This situation can lead to fires caused by chemical reactions, improper storage, the presence of flammable substances, and electrical malfunctions. Occupational safety and fire safety are among the most critical issues that must be addressed before commencing operations in these facilities. Despite their essential role in ensuring corporate sustainability and environmental protection, these aspects are often overlooked during business activities and are only brought to attention after incidents occur. As part of fire prevention measures in waste facilities, both preventive and extinguishing strategies have been analyzed in accordance with national and international standards. These analyses have prioritized proactive approaches, followed by reactive measures aimed at contributing to both professional practice and academic research. In this study, the Fine-Kinney method was employed to identify and prioritize fire risks. Through this method, fire risks were assessed based on probability, exposure, and severity, and effective preventive measures were developed based on the obtained risk scores. This approach has provided a scientific foundation for fire safety measures and introduced a systematic approach to risk management.