Hemşirelerde iş yükünün tıbbi uygulama hatası eğilimi üzerine etkisi
The effect of workload on medical error tendency in nurses
  1. Tez No: 924287
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA TUĞBA BAYKARA MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumunda birçok alanda önemli rol ve sorumlulukları bulunan hemşireler çalışma ortamlarında karşılaştıkları fiziksel ve zihinsel iş yükü nedeniyle tıbbi hata yapma eğilimi yüksek olan bir meslek grubudur. Tıbbi hata, hasta, sağlık personeli ve ülke ekonomisi için ciddi zararlara yol açan istenmedik bir durumdur. Bu çalışma hemşirelerde iş yükünün tıbbi hataya eğilimi üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul'da üçüncü basamak bir şehir hastanesinde hizmet veren acil servis, yataklı servis ve poliklinikte çalışan 420 hemşire oluşturmuştur. Örneklem hacmi için % 95 güvenirlik düzeyinde ulaşılması gereken minimum katılımcı sayısı 201 olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya gönüllü olan, ilgili birimlerde çalışan 215 hemşire katılmıştır. Bu araştırmada verilerin toplanmasında Hemşire Kişisel ve Mesleki Bilgiler formunun yanı sıra İş Yükü Ölçeği ve Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin incelenmesinde SPSS 25.0 Paket Programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların %74,9 (161) 'unun kadın, yaş ortalamasının 31,5±8,1 olduğu, %57,2 (123) 'sinin bekâr, %58,1 (125) 'inin yataklı servislerde görev yaptığı, % 74,9 (161)'unun vardiyalı sistemde çalıştığı bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen veriler sonucunda iş yükü ölçeği ile tıbbi hataya eğilim ölçeği ve alt boyutları arasında ilişki bulunmadığı ortaya konmuştur. Örneklem sayılarının arttırılarak konu ile ilgili farklı gruplarda çalışmaların yapılması ve hemşirelerde tıbbi hataya eğilim konusunda başka değişkenlerin etkili olup olmadığının araştırılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Nurses, who have a high role in providing care, diagnosis and treatment in health services, are a professional group with a high tendency to make medical errors due to both the physical and mental workload they encounter in their work environments. As a result of medical errors, patients, healthcare personnel and the country's economy are harmed. This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking manner to examine the effect of workload on nurses' tendency towards medical errors. The population of the study consisted of 420 nurses working in the emergency department, inpatient service and policlinic in a third step city hospital in Istanbul. The minimum sample volume was calculated as 201 at a 95% reliability level with the sample calculation with the known population. 215 volunteers working in relevant units participated in the research. Nurse Personal and Professional Information Form, Workload Scale and Medical Error Proneness Scale were used to collect data in this study. SPSS 25.0 Package Program was used to analyze the data. As a result of the research, 74,9% (161) of the participants were women, the average age was 31,5±8,1, 57,2% (123) were single, 58,1% (125) worked in inpatient services. It was found that 74,9% (161) worked in shift system. As a result of the data obtained from the study, there is no relationship between the workload scale and the medical error proneness scale and its sub-dimensions. By increasing the sample size, studies on the subject can be conducted in different groups and it can be investigated whether other variables are effective on the tendency for medical errors in nurses.