Ortognatik cerrahi hastalarında yapay zeka algoritmasına sahip sefalometrik analizlerin dijital iki ve üç boyutlu sefalometrik analizler ile karşılaştırılması
Comparison of cephalometric analyses with artificial intelligence algorithm with digital two and three dimensional cephalometric analyses in orthognatic surgery patients
- Tez No: 924292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı çift çene ortognatik cerrahi gerektiren hastalarda cerrahi öncesinde BT'den elde edilen sefalometrik görüntülerden elde edilen 2 boyutlu görüntülerde yapay zekâ teknolojisiyle tabanlı tam otomatik sefalometrik analizleri bilgisayar destekli dijital sefalometrik analizler ve 3 boyutlu BT rekonstrüksiyonlarının sefalometrik ölçümleri ile karşılaştırmak ve yapay zeka tabanlı sefalometrik analizlerin yeterliliklerini değerlendirmektir. Bu çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına başvuran ve yapılan ortodontik analizlerin sonucuna göre ortognatik cerrahi ile tedavi edilen 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 23'ü erkek ve 27'si kadın hastanın BT görüntüleri dahil edilmiştir. Erkeklerin yaş ortalaması 25,30 ± 5,83, kadınların yaş ortalaması 23,96 ± 5,61'dır.Hastalardan alınan BT'ler Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında tek bir tekniker tarafından standartlara uygun olarak çekilmiştir. Hastaların BT görüntülerindeki anatomik noktalar, NemoCeph 3D (SurgeryFAB) programında 3 boyutlu görüntülerin 2 boyutlu rekonstrüksiyonları ve iki boyutlu sefalometrik görüntüler kaydedilmiştir ve aynı programda işaretlenmiştir ayrıca Webceph, OrthoDx ve Audox programlarında yapay zeka ile otomatik olarak işaretlenmiştir. Çalışmamızda BT görüntülerinde 3 boyutlu analiz edilen doğrusal ve oransal ölçümlerin, BT görüntülerinin üst üste bindirilmesiyle oluşturulan 2 boyutlu sefalogram görüntüleri üzerinde yapılan ölçümlere yakın sonuç verdiği gösterilmiştir. Ortognatik cerrahi hastalarında tam otomatik sefalometrik analizler kullanılırken hatalı sefalometrik ölçümler yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective study is to compare fully automated cephalometric analyses based on artificial intelligence technology from 2D images obtained from cephalometric images taken before surgery in patients requiring bimaxillary orthognathic surgery with computer-aided digital cephalometric analyses and cephalometric measurements of 3D CT reconstructions and to evaluate the adequacy of AI-based cephalometric analyses. Fifty patients who applied to the Department of Orthodontics at Bezmialem Vakıf University Faculty of Dentistry and were treated with orthognathic surgery based on the results of orthodontic analyses were included in this study. The CT images of 23 male and 27 female patients were included. The average age of the male patients was 25.30 ± 5.83, and the average age of the female patients was 23.96 ± 5.61. The CT scans taken from the patients were performed by a single technician in accordance with the standards at the Department of Radiology, Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine. Anatomical points in the CT images of the patients were recorded and marked in the NemoCeph 3D (SurgeryFAB) program, which reconstructs 3D images into 2D and cephalometric images. These points were also automatically marked using artificial intelligence in the Webceph, OrthoDx, and Audox programs. The results obtained in our study showed that orthodontists could use the linear and proportional measurements obtained from 3D CT in a manner similar to the methods used in the analysis of 2D cephalogram images created by the superimposition of CT images obtained with parallel rays that do not cause magnification. It was observed that fully automated cephalometric analyses made erroneous cephalometric measurements in orthognathic surgery patients.