Ortognatik cerrahinin estetik ve tahmin edilen yaş algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of orthognathic surgery on aesthetic and estimated age perceptions
- Tez No: 733708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL ŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı ortognatik cerrahi geçiren hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası estetik ve tahmin edilen yaş algılarındaki değişimleri incelemek, bu algılanan değişimlerin hastanın iskeletsel durumuna, cinsiyetine, sefalometrik değerlerindeki değişime ve değerlendiricinin mesleğine göre farklarını belirlemekti. Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmaya 2013-2022 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniğinde dentofasiyal deformitenin düzeltilmesi için ortognatik cerrahi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. 33 kadın, 17 erkek (10 Sınıf 2, 40 Sınıf 3 Hasta) hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan elde edilen ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası altıncı ay fotoğraflar 19 Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı, 44 Diş Hekimi, 125 Meslek Dışı Birey ve 1 Yapay Zekâ algoritmasından oluşan değerlendiriciler tarafından farklı parametreler açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası antropometrik ölçümleri ve sefalometrik analiz sonuçları ile değerlendiricilerden elde edilen veriler istatistiksel metotlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; ortognatik cerrahinin hastanın yüz yaşını değiştirdiği ve yüz estetiğini olumlu etkilediği görülmüştür. Ortognatik cerrahinin sonuçlarının değerlendirilmesinde Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlarının, diş hekimleri ve diğer meslek grubundaki bireylere göre farklı algıla sahipti. Ameliyat öncesi ve sonrası tahmini yaştaki değişimler incelendiğinde, yapay zekânın diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı farkı olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the changes in aesthetic and estimated age perceptions before and after surgery in patients undergoing orthognathic surgery and to determine the differences in these perceived changes according to the patient's skeletal status, gender, changes in cephalometric values, and the profession of the evaluator. Patients who underwent orthognathic surgery to correct dentofacial deformity in Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery clinic between 2013-2022 were included in this retrospective study. 33 female and 17 male (10 Class 2, 40 Class 3) patients were included in the study. The preoperative and postoperative sixth-month photographs obtained from the patients were evaluated in different parameters by the evaluators consisting of 19 Oral and Maxillofacial Surgeons, 44 Dentists, 125 Non-Occupational Individuals, and 1 Artificial Intelligence algorithm. In addition, anthropometric measurements and cephalometric analysis results (preoperative and postoperative) of the patients and the data obtained from the evaluators were compared using statistical methods. As a result; It has been observed that orthognathic surgery changes the facial age of the patient and has a positive effect on facial aesthetics. In the evaluation of the results of orthognathic surgery, Oral, Dental and Maxillofacial Surgery specialists had different perceptions compared to dentists and individuals from other professions. When the changes in the estimated age before and after the surgery were examined, the artificial intelligence did not differ statistically from the other groups.