Essays on Religion, Conflict, and Economic Development
Din, Çatışma ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Denemeler
- Tez No: 924300
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN COŞGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Connecticut
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, din ve devlet arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik olarak inceleyecek ve bu ilişkinin tarihsel evrimimin günümüz ekonomik sonuçlarını nasıl etkilediğini araştıracaktır. Siyasal yöneticiler ile din arasındaki meşruiyet ilişkisini merkeze alan bir argüman geliştirerek ve günümüz ülkelerinin dini ve siyasi tarihlerini 1000 yılından itibaren içeren yeni bir veri seti kullanarak, öncelikle devlet dininin 1000 yılından bu yana zaman ve mekân içinde nasıl evrildiğini gösterecek, ardından yöneticiler ile toplum kesimleri arasındaki tarihsel dini farklılıkların günümüzdeki iç çatışmalar üzerindeki etkisini analiz edecek ve son olarak, mevcut devlet kapasitesi ve ekonomik kalkınmanın tarihsel dini kökenlerine ilişkin bir değerlendirme yapacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation will examine, theoretically and empirically, the relationship between religion and state and how the historical evolution of this relationship has affected current economic outcomes. Developing an argument centered on legitimizing relationship between political rulers and religion, and using a new dataset that has information on the religious and political histories of today's nations since the year 1000, it first demonstrates how state religion has evolved over time and across space since the year 1000, then analyzes how historical religious differences between rulers and segments of populations affect current civil conflict, and finally extend the analysis to the historical religious roots of current state capacity and economic development across countries.