Öğretmenlerin yenilikçi pedagoji uygulamaları ile tasarımcı öğretmen olma özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' innovative pedagogical practices and their characteristics of being designer teacher
  1. Tez No: 924299
  2. Yazar: SERVET EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET EPÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin yenilikçi pedagoji uygulamaları ile tasarımcı öğretmen olma özellikleri arasındaki ilişkininin incelenmesidir. Araştırma, nicel yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Siirt ili merkezinde ve ilçelerinde görev yapan 4873 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise seçkisiz örnekleme yöntemi ile araştırmaya katılan 25 farklı branştan 407 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yenilikçi Pedagoji Uygulamaları Ölçeği”ile“Tasarımcı Öğretmen Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS ve Jamovi paket programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yenilikçi pedagoji uygulamaları ile tasarımcı öğretmen olmaları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu; öğretmenlerin tasarımcı öğretmen becerilerinin yenilikçi pedagoji puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı ve yenilikçi pedagoji puanlarındaki değişimin % 69'unu açıkladığı tespit edilmiştir. Ayıca yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda tasarımcı öğretmen ölçeği alt boyutlarının öğretmenlerin yenilikçi pedagoji puanlarındaki varyansın yaklaşık %74'ünü açıkladığı tespit edilmiştir. Her bir değişkene ait regresyon katsayılarının anlamlılığı incelendiğinde, önem sırasına göre tasarım, uygulama, dijital yeterlilik ve mesleki gelişim alt boyutlarının öğretmenlerin yenilikçi pedagoji puanlarının anlamlı birer yordayıcısı olduğu, liderlik alt boyutunun ise anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the relationship between teachers' innovative pedaggogical practices and their characteristics of being a designer teacher. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative survey methods. The universe consisted of 4873 teachers working in the city center and districts of Siirt in the 2023-2024 academic year. The sample were 407 teachers from 25 different branches who participated in the research using the random sampling method. The“Innovative Pedagogy Practices Scale”and the“Designer Teacher Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS package program. As a result of the research, it was determined that there was a high level between teachers' innovative pedagogy practices and being a designer; Designer teacher skills of the participants significantly predicted innovative pedagogy scores and explained 69% of the change in innovative pedagogy scores. In addition, as a result of the multiple linear regression analysis, it was determined that the sub-dimensions of the designer teacher scale explained approximately 74% of the variance in teachers' innovative pedagogy scores. When the significance of the regression coefficients of each variable was examined, it was determined that the design, implementation, digital competence, and professional development sub-dimensions were significant predictors of teachers' innovative pedagogy scores in order of importance. At the same time, the leadership sub-dimension was not a significant predictor.