Paylı mülkiyette paylaşma biçimi
Sharing form in shared ownership
- Tez No: 924307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu paylı mülkiyette paylaşma biçimi oluşturmaktadır. Paylı mülkiyet bir birlikte mülkiyet türünü oluşturur. Bu kapsamda da paylı mülkiyetin sona ermesi hali, bazı yönlerden mülkiyetin sona ermesi şeklinde karşımıza çıkar. Fakat bazen de birlikte mülkiyet hallerinden birisi olmasından kaynaklanan sona erme şekli olarak da karşımıza çıkar. Bu hali ise paylı mülkiyete özgü bir sona erme sebebi olan paylaşma oluşturur. Paydaşlardan her biri kural olarak paylaşma isteme hakkına sahiptir. Hiçbir paydaşın paylı mülkiyet ilişkisini devam ettirme zorunluluğu bulunmaz. Burada paylaşmanın nasıl bir biçimde gerçekleşeceğinin ortaya konulması gerekir.Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle paylı mülkiyet kavramı, paylı mülkiyeti oluşturan unsurlar ve paylı mülkiyetin hukuki niteliğine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Paylı mülkiyetin bir veya daha fazla paydaş bakımından ve bütün paydaşlar bakımından son bulmasını sağlayan mülkiyeti sona erdiren genel sebeplere değinilmiştir. Çalışmamızda paylı mülkiyete özgü sona erme hali olan paylı mülkiyette paylaşma biçimi incelenmiştir. TMK. m.698 uyarınca kural olarak paydaşlardan her birisi paylaşma isteme hakkına sahiptir. Paylaşma tarafların rızası ile gerçekleşebileceği gibi dava yolu ile de gerçekleşebilir. Paylaşmanın dava yolu ile olması halinde paylaşma, malın aynen paylaşılması veya satılıp bedelinin paylaşılması biçiminde gerçekleşir. Fakat paydaşlar aralarında sözleşme yaparak dilekleri paylaşma biçimi belirleyebilirler. Bunlara ilaveten paylaşma, KMK. m.10'da düzenleme altına alınan kat mülkiyetine çevirme biçiminde de gerçekleşebilir. Türk hukuk uygulamasında paylı mülkiyet ve paylı mülkiyetin sonra ermesi her zaman önemli bir yer tutmuştur. Paylı mülkiyet sona erdirilirken paylaşma biçimide Türk Hukuk uygulamasındaki önemli sorunlardan biridir. Bu sebeple söz konusu çalışma yüksek lisans tez konusu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, prepared as a master's thesis, is the form of sharing in joint ownership. Joint ownership constitutes a type of joint ownership. In this context, the termination of joint ownership appears in some respects as the termination of general ownership. However, sometimes it also appears as a form of termination resulting from being one of the joint ownership situations. This situation creates sharing, which is a specific reason for termination of joint ownership. Here it is necessary to reveal how sharing will take place.In this context, our study primarily includes information about the concept of shared ownership, the elements that constitute shared ownership and the legal nature of shared ownership. Situations that terminate joint ownership for one or more stakeholders and for all stakeholders and also terminate general ownership are mentioned.In our study, the form of sharing in joint ownership, which is a termination state specific to joint ownership, was examined. TMK. In accordance with Article 698, each stakeholder has the right to request sharing. Sharing may occur with the consent of the parties or through litigation. If the sharing is through litigation, the sharing takes place by sharing the property as it is or by selling it and sharing the price. However, stakeholders can determine the way of sharing wishes by making a contract among themselves. However, don't share, KMK. It can also be realized in the form of conversion into condominium ownership, which is regulated in Article 10.