Mustafa Adil Özder hayatı, sanatı ve eserleri
Mustafa Adil Özder life, art and works
  1. Tez No: 924308
  2. Yazar: FATMA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Folklor insanlığın başlangıcından bu yana kendini göstermiş olduğu kültür oluşumudur. Her milletin kendine özgü folklor unsurları bulunmaktadır. Bu bağlamda milletlerin folklor unsurlarını gün yüzüne çıkarmak için folklor araştırmaları yapılması gerekmektedir. Folklor araştırmaları geçmişten günümüze birçok evreden geçerek gelişim göstermiştir. Bu araştırmalar sırasında folklor çalışmaları araştırma ve derlemeye dayanmaktadır. Folklor araştırma ve derleme çalışmalarını yürüten araştırmacıları göz ardı etmemek gerekir. Bu süreçte gerçekleşen folklor çalışmalarında Artvinli Mustafa Âdil Özder'in önemi vurgulan¬maya değerdir. Yaşamını özellikle Artvin ili çevresinde araştırma, inceleme ve derlemeye adayan Özder, birçok eser ve makale kaleme almış, oldukça fazla folklor faaliyetinde yer almıştır. Bu çalışmada Artvin'in Pertev Naili Boratav'ı olarak nitelendirebileceğimiz Mustafa Âdil Özder'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler verilecektir. Çalışmada Mustafa Âdil Özder'in yaşamındaki karanlık noktalar aydınlığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Tezde, Özder'in sanatının mahiyeti, eserlerinin ve makalelerinin tanıtımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folklore is a cultural formation that has manifested since the beginning of humanity. Every nation has its own unique folkloric elements. In this context, folklore research must be conducted to bring the folkloric elements of nations to light. Folklore research has developed through many stages from the past to the present. During these studies, folklore work is based on research and compilation. Researchers who conduct folklore research and compilation should not be overlooked. In this process, the importance of Mustafa Âdil Özder, a native of Artvin, in folklore studies should be emphasized. Özder, who dedicated his life to research, examination, and compilation, particularly in the Artvin region, wrote many works and articles and participated in numerous folklore activities. This study will provide information about the life, art, and works of Mustafa Âdil Özder, whom we can refer to as the Pertev Naili Boratav of Artvin. The study aims to shed light on the dark points of Özder's life. The thesis introduces the nature of Özder's art, his works, and articles.