Dijital oyun bağımlılığında öz yeterlilik ve umut düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-efficacy and hope levels in digital game addiction
  1. Tez No: 924328
  2. Yazar: EMRE GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, dijital oyun bağımlılığına sahip bireylerin öz yeterlilik ve umut düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Dijital oyun bağımlılığının bireylerin psikolojik üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma, dijital oyun bağımlılığı bulunan ve bulunmayan bireylerin öz yeterlilik ve umut düzeyleri arasındaki farklılıkları ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu bağımlılıkla ilgili temel hipotezler test edilerek, demografik faktörlerin etkisi de değerlendirilmiştir. Araştırmada, 14 yaş ve üzeri bireylerden çevrimiçi anketler aracılığıyla veri toplanmıştır. Kullanılan ölçekler arasında Genel Öz Yeterlik Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği yer almaktadır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen katılımcılar, çevrimiçi platformlardan ulaşılan gönüllü bireylerden oluşmaktadır. Umutsuzluğun Dijital Oyun Bağımlılığını aynı yönde etkilediği tespit edilmiştir (B:1,546;F:22,04;p0,05). Bireyde ister dijital oyun bağımlılığı riski olsun ister olmasın Öz yeterlilik ile Umutsuzluk arasındaki ilişki ters yönlü ve orta düzeydedir. Ancak, bağımlı bireylerde bu ilişkinin biraz daha güçlü olduğu görülebilir. Bu, dijital oyun bağımlılığı yaşayan kişilerin umutsuzluk düzeylerinin Öz Yeterliliklerinden biraz daha fazla etkilenebileceğine işaret edebilir. Yani, bağımlı bireylerde Öz Yeterlilik artışı, Umutsuzluk düzeylerini azaltmada daha önemli bir rol oynayabilir. Tüm bu sonuçlara ek olarak, örneklem büyüklüğünün artırılması ve bu bağlamda daha geniş bir katılımcı kitlesiyle çalışılması, ilgili literatüre daha kapsamlı ve nitelikli katkılar sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between the self-efficacy and hope levels of individuals with digital game addiction. A study was conducted to understand the psychological effects of digital game addiction on individuals. Data were collected from individuals aged 14 and above through online surveys. The scales used in the study include the General Self-Efficacy Scale, the Beck Hopelessness Scale, and the Digital Game Addiction Scale. Data analysis was conducted using the SPSS software. Participants were selected using the random sampling method and consisted of voluntary individuals reached through online platforms. The findings indicate that hopelessness has a positive effect on digital game addiction (B: 1.546; F: 22.04; p < 0.05). The hopelessness levels of individuals with digital game addiction (8.21) are higher compared to those without addiction (6.23). However, self-efficacy does not significantly predict digital game addiction (B: -0.097; F: 22.04; p > 0.05). Regardless of whether individuals are addicted to digital games or not, the relationship between self-efficacy and hopelessness is inversely moderate. Among addicted individuals, this relationship appears to be slightly stronger, suggesting that their levels of hopelessness may be more influenced by self-efficacy. This finding highlights the potential role of increasing self-efficacy in reducing hopelessness, particularly among addicted individuals. In addition to these results, it is recommended that future studies increase the sample size and include a broader participant group to provide more comprehensive and qualitative contributions to the literature.