Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda mandala boyamanın anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
The effect of mandala coloring on anxiety and depression in patients receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 924370
  2. Yazar: SİBEL OĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KAYA SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda mandala boyamanın anksiyete ve depresyon üzerine etkisini incelemek amacıyla, ön test-son test izlem ölçümlü kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma evrenini, Doğu Anadolu Bölgesindeki bir il merkezinde bulunan devlet hastanesinin hemodiyaliz biriminde tedavi gören 87 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini dâhil etme kriterlerine uygun olan 35 hasta (Deney: 16 Kontrol: 19) oluşturdu. Araştırma verileri için Hasta Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanıldı. Veri analizinde istatistiksel analiz yöntemlerinden Ki Kare Testi, Bağımsız Gruplarda t Testi, Main Whitney U Testi ve Tekrarlayan Ölçümlerde ANOVA testi kullanıldı. Deney grubundaki hastaların yaş ortalaması 57,88±10,44 kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması 60,32±7,87'dır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Mandala Coloring on Anxiety and Depression in Patients Undergoing Hemodialysis Treatment. The present study was conducted as an experimental research with a control group, using a pre-test and post-test follow-up measurement design to investigate the effect of mandala coloring on anxiety and depression in patients undergoing hemodialysis treatment. The population of the study consisted of all patients undergoing treatment in the hemodialysis unit of a state hospital located in the center of a province (Kars) in the Eastern Anatolia Region (n:87). The study sample consisted of 35 patients (Experimental: 16, Control: 19) who met the inclusion criteria. The data for the study were collected using the Patient Information Form and the Hospital Anxiety and Depression Scale. Statistical analysis methods such as the Chi-square test, T-test, Mann-Whitney U test, and ANOVA test were used in the data analysis. According to the results, the mean age of the patients in the experimental group was found to be 57,88±10,44 while the mean age of the patients in the control group was 60,32±7,87.