Okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of secondary school students who participate in and do not participate in school sports towards sports
  1. Tez No: 924369
  2. Yazar: KADİR TAYYAR YEĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin spora yönelik tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi ve okul sporlarına lisanslı olarak katılıp katılmama durumlarının spora yönelik tutumları üzerindeki etkisini değerlendirmeye odaklanan bu çalışma, değişkenler arasındaki ilişkilerin derecesini incelemekte kullanılan ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi içerisinde, Çorum ilindeki ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evren içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 310 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Uygulanan anket; Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve Spora Yönelik Tutum Ölçeği'ni (SYTÖ) içinde barındıran iki bölümden oluşmuştur. Araştırmada verilerin analizi nicel analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bunun için SPSS 27 istatistik programından faydalanılmıştır. Katılımcılara ilişkin tanıtıcı bulgular ile spora yönelik tutum puanlarına ait tanımlayıcı bulgular frekans analizi, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı (betimsel) istatistik yöntemleriyle tespit edilmiştir. Okul sporlarına katılan ve katılmayan öğrenci gruplarının demografik özelliklerinin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin spora yönelik tutumları arasında belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Okul sporlarına katılan öğrencilerin spora yönelik tutumları, spora ilgi düzeyleri, sporla yaşama alışkanlıkları ve aktif spor yapma davranışları, katılmayanlara kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Bu durum, okul sporlarına katılımın gençlerin spora karşı olumlu tutumlarını güçlendirebileceğini ve spora olan ilgilerini artırabileceğini göstermektedir. Öte yandan, spora yönelik tutumların cinsiyet, sınıf düzeyi ve aile gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, ortaokul öğrencilerinin ve genel anlamda bütün gençlerin spora olan ilgilerini artırmak ve olumlu tutumları güçlendirmek için okul sporlarına katılımın teşvik edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca, spora yönelik programlar ve etkinlikler çeşitlendirilerek, gençlerin farklı ilgi alanlarına hitap edilmeli ve bu sayede daha geniş bir katılımcı kitlesi çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to expand the attitudes of middle school students who participate in and do not participate in school sports. Focusing on evaluating the sections on the attitudes of middle school students towards sports in terms of gender, class level, family income level and not participating in school sports with a license, this study was conducted according to the relational screening model used by taking into account the ratios between the variables. The main lines of the research include what those who can see in middle schools in Çorum province know in the 2023-2024 academic year. The principles of the research consist of a total of 310 middle school students who were reached by simple random manual method from the universe. The data of the research was collected by the survey method. The applied survey consists of two sections including Personal Information Form (KBF) and Attitude Towards Sports Scale (SYTÖ). Data analysis was carried out in the research using good analysis methods. For this, SPSS 27 statistics program was used. The descriptive frequency analysis of the relevant introductory participants and the attitude scores towards sports were determined by descriptive (descriptive) statistics methods such as arithmetic mean and standard deviation. The chi-square test was used to meet the demographic data of the student groups who participated and did not participate in school sports. The results of the study revealed that there were significant diseases between the attitudes of middle school students who participated and did not participate in school sports. The attitudes of those who participated in school sports, their interest in sports, their living with sports and their active sports activities were significantly stronger than those who did not participate. This situation shows that the positive attitudes of young people towards sports and their interest in sports can be strengthened. On the other hand, it was determined that the attitudes towards sports did not show a significant difference according to gender, class level and family income level. Considering the results, it is very important to encourage participation in school sports in order to increase the interest in sports and to examine the positive attitudes of middle school members and all young people in general. In addition, programs and activities for sports should be diversified, appealing to the different interest intensities of young people and thus attracting a wider audience.