Kilolu çocuklarda metabolik sendrom sıklığı ve özelliklerinin araştırılması
Investigation of frequency and characteristics of metabolic syndrome in overweight children
- Tez No: 924371
- Danışmanlar: DR. FÜGEN PEKÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kilolu çocuklarda metabolik sendrom sıklığı ve özelliklerinin araştırılması Amaç: bu çalışmamızda toplumumuzda gıderek sıklığı artan ve bir halk sağlığı sorunu haline gelen metabolik sendromun çocuklardaki sıklığı ve Iözellikleri amaçlanmıştır. Yöntem:Çalışmaya Mart 2007-Aralık 2008 tarihler arasında İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği polikliniğinde yaşları 4 – 15 yaş arasında olan, fizik muaynede kilolu görünen, bilinen sistemik,endokrin,nörolojik patolojisi olmayan 102 hasta alındı.çalışmaya alınan olgular metabolik sendorumun klinik ve laboratuvar özellikleri açısından değerlendirilmiştir.Olgularda metabolik sendrom tanısı NCEP ATP III ktirerlerine göre değerlendirilmiştir.Olgular MS(+) ve MS(-)olarak iki gruba ayrılmıştır.olguların %71.6 sı(n:73) obez,%28.4 ü(n:29) fazla ağırlıklı saptandı.her iki grup ailede hipertansiyon,metabolik sendrom,diyabet,hiperlipidemi,kardiyovasküler sistem hastalığı,gestasyonel DM,ailede obezite öyküsü,ve doğum ağırlığı açısından sorgulanmıştır.Olguların antropometrik ölçümleri yapılmıştır.TÜM olgularda açlık kan şekeri,açlık insülin düzeyi,lipit profili,CRP,karaciğer ve böbrek fonksiyon tesleri değerlendirildi. Bulgular:Çalışmaya yaşları 4-15 yıl arasında değişen 54'ü (%52.9) kız, 48'i (%47.1) erkek olgu alınmıştır.Obez hastalarda metabolik sendrom sıklığı %77.1,fazla ağırlıklı hastalarda ise metabolik sendrom sıklığı %22.9 saptandı.olguların aile öyküsü değerlendirildiğinde ms(+) olan hastaların ailelerinde inme öyküsü ve ailede metabolik sendrom öyküsü ms(-) olanlara göre yüksek bulunmuştur.MS(+)olan olgularda C-reaktif protein düzeyi MS(-) olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı anlamlı yüksek bulunmuştur. MS tanı kriterleri açısından sabit bir konsensus oluşmaması nedeniyle MS sıklığı net olarak saptanamamaktadır.Obez olgularda metabolik sendrom sıklığı fazla ağırlıklı olan olgulara göre istatistksel olarak fazla bulunmasına rağmen çalışmamızda fazla ağırlıklı olgularda metabolik sendrom sıklığı literatür verilerine göre belirgin yüksek saptandı. Bu nedenle obez olguların yanında fazla ağırlıklı olan olgularda da MS açısından uzun süreli takip gerekmektedir. Sonuç olarak ülkemizde MS sıklığının ve risk faktörerinin belirlenebilmesi için çok merkezli randomize geniş çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of incidence and properties of metabolic syndrom in overweight children Objective: The aim of this study to identify clinical and laboratory findings of children with metabolic syndrome as the metabolic syndrome is becoming an important health problem for our population. Methods : 102 children were included in our study who have admitted to Okmeydanı E.R.Hospital in March 2007 – December 2008 , between 4-15 ages, seemed overweighted and had no previous history of any endocrinological ,neurological systemic illnesses.Participants evaluated according to laboratory and clinical findings of metabolic syndrome and diagnosis were based on NCEP ATP III criteria and divided into two groups as MS positive and MS negative.71.6 % of the participants (n:73) were obese,28.4 %(n:29) were overweighted. Participants were evaluated for family history of hypertension, metabolic syndrome, stroke obesity, diabetes mellitus, GDM, dislipidemia, cardiovascular system disease and birth weight and fasting glucose, insulin, triglicerids, LDL, HDL, VLDL, total cholesterol CRP, ferritin, fibrinogen and platelet count tests were performed. Results : Of all participants 54 (52.9%) were girls ,48 (47.1%) were boys. İncidence of metabolic syndrome in obese children was 77.1 % ,22.9 % in overweighted children .When the family history of the participants were evaluated,family history of metabolic syndrom and stroke were higher in MS + cases than MS negatif ones.CRP values were statistically found to be higher in MS + children than MS - ones. There is not a consensus on MS diagnostic criteria therfore exact incidence of MS is unknown.The incidence of metabolic syndrome in obese children was higher than of the overweighted children .However the incidence of MS in overweighted children was higher in our study than incidence of MS in overweighted in litarature.Therefore overweighted children should also be followed up such as obese children for MS. Conclusion: According to results of this study to identify the risk factors and incidence of metabolic syndrome in childhood population more multicentered and randomized studies are needed