Relationship between preoperative surgical fear, anxiety and satisfaction levels of individuals who prefer bariatric surgery tourism
Bariatrik cerrahi turizmi tercih eden bireylerin ameliyat öncesicerrahi korku, anksiyete ve memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 924388
  2. Yazar: ELİF NAZLI ANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ KIRTIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bariatrik cerrahi turizmini gerçekleştiren hastalar, ameliyat öncesi korku ve anksiyete gibi duyguları deneyimlemekte, sağlık turizmi sürecinden duydukları memnuniyet ise bu duygularını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, bariatrik cerrahi girişim geçirmek amacıyla, sağlık turizmi kapsamında ülkemizi tercih eden bireylerin, ameliyat öncesi yaşadıkları cerrahi korku, anksiyete ve bariatrik cerrahi turizmi süreçlerinden memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yürütüldü. Tanımlayıcı, kesitsel türdeki çalışma, Temmuz-Kasım 2024 tarihleri arasında, özel bir sağlık kuruluşunun genel cerrahi kliniğine, sağlık turizmi kapsamında gelen ve bariatrik cerrahi geçirecek yabancı uyruklu hastalar ile yürütüldü. Çalışmada veriler, Hasta Bilgi Formu, Cerrahi Korku Ölçeği ve Cerrahi Anksiyete Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Patients undergoing bariatric surgery tourism experience emotions such as preoperative fear and anxiety, and their satisfaction with the health tourism process can positively or negatively affect these emotions. This study was conducted to evaluate the preoperative surgical fear, anxiety, and satisfaction levels with bariatric surgery tourism processes of individuals who chose our country for health tourism purposes and to examine the relationships among these variables. The descriptive, cross-sectional study was carried out between July and November 2024 with foreign patients visiting the general surgery clinic of a private healthcare institution for bariatric surgery within the scope of health tourism. Data were collected through face-to-face interviews using the Patient Information Form, Surgical Fear Scale, and Surgical Anxiety Scale.