Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin Avrupa ülkeleri ağı içinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of Turkey's energy supply security within the network of European countries
  1. Tez No: 924389
  2. Yazar: TOLGA ÖNKİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Enerji arz güvenliği, refahı ve kalkınmanın sürekli hale getirilebilmesini devletler nezdinde temel amaç haline getiren modern toplumlar için en önemli konuların başında gelmektedir. Çalışmamızda AB ülkeleri ve İngiltere'nin 1990-2023 yılları arasındaki toplam birincil enerji tüketiminin en az %5'ine sahip olan ülkeler ile Türkiye'nin enerji arz güvenliğini karşılaştırmalı olarak değerlendiriyoruz. Farklı ülkelerin enerji arz güvenliğini ölçerken Shannon Wiener (SWI) ve Herfindahl-Hirschman (HHI) endeksleri ile ithalat bağımlılığı göstergelerini kullanıyoruz. Çalışma sonucunda Türkiye'nin enerji arz kaynaklarının çeşitliliği açısından karşılaştırmaya konu ülkeler ortalamasına paralel bir iyileşme gösterdiği ve bu iyileşmenin Türkiye ve diğer ülkeler için ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının birincil enerji kaynakları içerisine dahil olmasından kaynaklandığını tespit ediyoruz. Ancak Türkiye dahil tüm ülkeler için bir çeşitlilik iyileşmesinden bahsedilebilecek olsa da buradaki olumlu seyrin yenilenebilir enerji kaynaklarından yeterli katkıyı alamadığı, mevcut durumda inceleme kapsamındaki tüm ülkeler için fosil yakıtların toplam birincil enerji kaynakları içerisinde büyük çoğunluğu oluşturmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Söz konusu hususlar çerçevesinde yenilenebilir enerjideki artışın enerji kaynaklarının çeşitliliğini artırma ve ithalat bağımlılığını daha iyi seviyeye getirme hususunda olumlu katkısının inkâr edilemez olduğu ancak sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılması politikasının ithalat bağımlılığının azaltılması ve enerji kaynaklarının çeşitliliğinin artırılmasında hususlarında inceleme sonuçları itibarıyla yeterli gelmediği sonucuna ulaşıyoruz.
Özet (Çeviri)
Energy supply security is one of the most important issues for modern societies that have made welfare and sustainable development the primary goal for states. In our study, we comparatively evaluate the energy supply security of Turkey with the countries that have at least 5% of the total primary energy consumption of the EU countries and the UK between 1990-2023. We use the Shannon Wiener (SWI) and Herfindahl-Hirschman (HHI) indices and import dependency indicators while measuring the energy supply security of different countries. As a result of the study, we determine that Turkey has shown an improvement parallel to the average of the countries subject to comparison in terms of the diversity of its energy supply sources and that this improvement is mainly due to the inclusion of renewable energy sources in primary energy sources for Turkey and other countries. However, although an improvement in diversity can be mentioned for all countries including Turkey, we observe that the positive trend here does not receive sufficient contribution from renewable energy sources and that fossil fuels continue to constitute the vast majority of the total primary energy sources for all countries under review. Within the framework of the this issues, we reach the conclusion that the increase in renewable energy has an undeniable positive contribution to increasing the diversity of energy sources and improving import dependency. However, we also reach the conclusion that the policy of only increasing the share of renewable energy sources is not sufficient to reduce import dependency and increase the diversity of energy sources, based on the results of the examination.