Örgütsel destek, iş-yaşam dengesi ve bilgi teknolojileri verimliliği etkileşimi: Uzaktan çalışanlar üzerine bir araştırma
The interaction of organizational support, work-life balance and information technology efficiency: A study on remote workers
- Tez No: 924392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TOKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, örgütsel destek, iş-yaşam dengesi ve bilgi teknolojileri verimliliği etkileşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, şirketlerin yazılım geliştirme birimlerinde uzaktan çalışan iş görenler arasından kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan 411 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri, demografik bilgi formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, İş-Yaşam Dengesi Ölçeği ve Bilgi Teknolojileri Verimliliği Ölçeğini içeren bir çevrimiçi anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen regresyon analizleri sonucunda, örgütsel desteğin iş-yaşam dengesi üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, örgütsel desteğin iş-yaşam dengesi üzerindeki etkisinde bilgi teknolojileri verimliliğinin kısmi aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen fark analizi (t-testi ve ANOVA) sonuçları ise iş-yaşam dengesinin erkek, lisansüstü mezunu, geliri iyi olan ve çocuğu olmayan çalışanlarda daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bilgi teknolojileri verimliliği açısından ise erkek ve geliri iyi olan çalışanlar lehine anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Son olarak, lisansüstü mezunu, geliri iyi olan ve daha fazla kıdeme sahip çalışanların örgütsel destek algılarının daha yüksek seviyede olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the interaction of organisational support, work-life balance and information technology efficiency. The research was conducted using a relational screening model. The sample of the study consisted of 411 participants who were reached through the snowball sampling method among remote workers in the software development units of companies. The research data were collected through an online questionnaire form that included a demographic information form, Perceived Organizational Support Scale, Work-Life Balance Scale, and Information Technology Productivity Scale. The obtained data were analyzed with the SPSS 26.0 package program. As a result of the regression analyses performed in the study, it was determined that organizational support had a positive and significant effect on work-life balance. In addition, it was determined that information technology productivity had a partial mediating role in the effect of organizational support on work-life balance. The results of the difference analysis (t-test and ANOVA) conducted in the study showed that work-life balance was higher among male employees, those with postgraduate education, those with good income, and those without children. In terms of information technology productivity, significant differences were found in favor of male employees and those with good income. Finally, it was concluded that the organizational support perceptions of employees with postgraduate education, good income, and more seniority were at a higher level.