Alzheımer hastalarında beyin yapılarındaki morfolojik değişikliklerin beyin fonksiyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi: Radyolojik anatomi çalışması
Evaluation of the relationship of morphological changes in brain structures with brain functions in alzheimer's patients: a radiological anatomy study
- Tez No: 924393
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız Alzheimer hastalarında MR görüntüleri üzerinden retrospektif olarak beynin kognitif fonksiyonları ile ilgili (beyaz cevher, gri cevher, hippocampus, lobus temporalis, entorhinal area, gyrus parahippocampalis, insula) bölgelerinde volumetrik ölçümler yapılarak elde edilen verilerin cinsiyetle, ilerleyen yaşla, Mini Mental Test Skoru ve Klinik Demans Değerlendirme Derecesi sonuçları ile ilişkisini araştırmaktır. Hasta grubunun bulguları kontrol grubunun bulguları ile karşılaştırılarak Alzheimer hastalarındaki morfolojik değişikliklerden biyobelirteç olma ihtimali olanların gücü ortaya konulacaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada OASIS veri tabanı kullanılarak yaşları 60 ile 96 arasında değişen 64 Alzheimer tanılı, 72 sağlıklı olmak üzere toplam 136 denekten elde edilen beyin görüntüleri kullanıldı. Beyin yapılarının hacimlerini ölçmek için, çevrimiçi uygulama olan volBrain programının vol2Brain versiyonu tercih edildi. Beyaz cevher, gri cevher, hippocampus, lobus temporalis, entorhinal area, gyrus parahippocampalis ve insula bölgelerinin hacimleri ile deneklere ait Mini Mental Test Skorları ve Klinik Demans Değerlendirme Dereceleri analiz edildi. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively investigate the relationship between volumetric measurements of brain regions associated with cognitive functions (white matter, gray matter, hippocampus, temporal lobe, entorhinal area, parahippocampal gyrus, and insula) in Alzheimer's disease (AD) patients, as derived from MR images, and their correlation with gender, advancing age, Mini-Mental State Examination (MMSE) scores, and Clinical Dementia Rating (CDR) results. By comparing the findings of the patient group with those of a control group, the study aims to determine the potential biomarker strength of morphological changes observed in Alzheimer's patients. Materials and Methods: This study utilized brain images obtained from 136 subjects, including 64 diagnosed with Alzheimer's disease and 72 healthy controls, aged between 60 and 96, from the OASIS database. The volumetric measurements of brain structures were performed using the vol2Brain version of the volBrain online application. Volumes of the white matter, gray matter, hippocampus, temporal lobe, entorhinal area, parahippocampal gyrus, and insula were analyzed alongside MMSE scores and CDR grades of the subjects. Data analysis was conducted using the SPSS 25.0 software package.