Liman işletmelerinde İSG uygulamaları: Gazimağusa Limanı örneği
OHS practices in port operation: The example of Gazimağusa Port
- Tez No: 924400
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmişten günümüze dünya ticaretinin önemli bir bölümünün gerçekleştiği deniz yolu taşımacılığı, teknoloji ve sanayi alanındaki gelişmelere bağlı olarak bu konudaki açık ara liderliğini sürdürmeye devam etmektedir. Bu alandaki gelişmeler liman hizmetlerinin de çeşitlenmesine ve kapasite artışına neden olmaktadır. Bu durum limanlardaki tehlike kaynaklarının çeşitliliğinin artmasına yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak da limanlarda meydana gelen iş kazalarında; hasar şiddeti, etkisi ve etki alanı ile çevreye verilen zarar her geçen gün artış göstermektedir. Bu çalışmada, liman faaliyetlerine özgü tehlike kaynakları tespit edilmeye ve tespit edilen tehlike kaynaklarına yönelik çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Gazimağusa Liman Başkanlığında yürütülen liman hizmetlerinin Fine Kinney Risk Analizi Metodu kullanılarak risk analizi yapılmıştır. Tespit edilen riskleri ortadan kaldırmak veya en aza indirmek maksadıyla çeşitli çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transport, which has been a significant part of world trade from past to present, continues to maintain its clear leadership in this regard, depending on the developments in technology and industry. Developments in this field lead to diversification of port services and increased capacity. This situation leads to an increase in the diversity of dangerous sources in port. As a result, in work accidents occurring in ports; Damage severity, impact and impact area and damage to the environment are increasing day by day. In this study, it is aimed to identify the sources of danger specific to port activities and to offer solution suggestions for the detected sources of danger. In this context, risk analysis of the port services carried out by the Famagusta Port Authority was carried out using the Fine Kinney Risk Analysis Method. Various solution suggestions have been made to eliminate or minimize the identified risks.