Liman işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of occupational healt and safety training of employees in port workplaces
  1. Tez No: 793670
  2. Yazar: ÖZGE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma hayatındaki önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan iş sağlığı ve güvenliği sorunu, çalışma yaşamını oluşturan tarafları bu konuda daha fazla araştırma yapmaya itmektedir. İş sağlığı güvenliği uygulamalarının çalışma yaşamı içerisine yayılması ve benimsenmesinin tüm tarafların menfaatine olması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin bu eksende devam etmesini sağlamıştır. Günümüzde şirketler iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarını ve İSG kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalara daha fazla emek ve para harcamaktadır. İSG kültürünün oluşmasında önemli etkilerden biri de işyerlerinde gerçekleştirilen İSG eğitimleridir. İş kazalarını önleyebilmek ve proaktif bir yaklaşım gerçekleştirebilmek için İSG eğitimlerinin çalışma hayatı içerisinde tüm çalışanlar tarafından benimsenmesi ve içselleştirmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; ülkemiz ve dünya ticaretinde büyük pay sahibi olan limanlarda gerçekleştirilen İSG eğitimlerinin içerik ve yöntemleri incelenerek; ülkemizde yer alan özel liman işletmelerinde çalışanların iş güvenliği eğitimleri sonrasında eğitimlerden duydukları memnuniyet düzeyleri ve eğitimlerin güvenlik kültürüne etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada ayrıca Liman işletmesinde İSG eğitim memnuniyeti ve güvenlik kültürünün demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi) olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada güvenlik kültürü ve eğitim memnuniyetini ölçmek için anket çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety problem, the importance of which is understood better day by day in working life, pushes the parties that make up the working life to do more research on this issue. The fact that the spread and adoption of Occupational Health and Safety practices in the working life is in the interest of all parties has started to ensure that research and development activities continue on this axis. Today, companies spend more effort and money on studies to improve Occupational Health and Safety (OHS) practices and OHS culture. One of the important effects in the formation of the OHS culture is the OHS trainings held in the workplaces. In order to prevent occupational accidents and to realize a proactive approach, it is of great importance that OHS trainings are adopted and internalized by all personnel in working life. In this study; By examining the content and methods of OHS trainings held in ports that have a large share in our country and world trade; In this study, it has been tried to reveal the satisfaction levels of the employees in the private port enterprises in our country after the occupational safety trainings and the effect of the trainings on the security culture. In the research, the relationships between OHS training satisfaction and safety culture in the port management and demographic variables (age, gender, education level) were examined. In the study, a questionnaire was applied to measure safety culture and education satisfaction