Milli Mücadele Dönemi'nde kurulan gizli grupların istihbarat faaliyetleri
Intelligence activities of secret groups established during the war of independence
- Tez No: 924413
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tarih boyunca farklı coğrafyalarda birçok devlet kurma başarısını gösteren Türklerde modern anlamda ilk istihbarat örgütlenmeleri Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde gerçekleşmiştir. Bu örgütlenmeler her ne kadar Osmanlı Devleti'ni ayakta tutabilme ve devletin iç ve dış olaylar karşısında hâkimiyetini güçlendirme amacı taşımış olsalar da yetersiz kalmışlar ve varlıkları uzun sürmemiştir. Mondros Mütarekesi'nin ardından gelişen süreç içerisinde ise vatanın kurtuluşu adına birbirinden farklı yapıda ve büyüklükte istihbarat teşkilatlanmaları ortaya çıkmış ve bu yapılar elde ettikleri istihbaratlar neticesinde hem Anadolu'nun bağımsızlık yolundaki mücadelesine katkı sağlamışlar hem de siyasi karar alıcılara destek vermişlerdir. Milli Mücadele Dönemi içerisinde Türk bağımsızlık mücadelesine destek olmaya yönelik faaliyette bulunan çok sayıda gizli istihbarat örgütü kurulmuştur. Bu örgütler ihtiyaç duyulan istihbarat bilgilerini sağlayabilmek için eldeki imkânlar nispetinde ve değişik isimler adı altında faaliyet yürütmeye çalışmışlardır. Ancak bu yapılanmaların birçoğunun ömrü uzun süreli olmamıştır. İstihbarat çalışmaları yetersiz görülen, sorumluluk alanı dışına çıkan ya da bir şekilde yabancı devletler tarafından deşifre edilen grupların faaliyeti sona ermiş ve onun yerine bir başka gizli grup faaliyet yürütmeye devam etmiştir. Bu grupların temelde amacı; Anadolu'nun ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü ve silah, cephane ve mühimmat ihtiyacını sağlamak ve bu ihtiyaçları en kısa sürede Anadolu'ya sevk etmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In contemporary sense, the initial intelligence services in Turks found several states in distinct areas over the history seen at the end of the Ottoman. These services have not succeeded in supporting the Ottomans State's structure and empowering the state to control events at home and abroad. Therefore, their existence has not lasted long. In the time after the Armistice of Montrose, distinct intelligence facilities have arisen, and they aimed to contribute to the independence of Anatolia and support statemen. During the national independence struggle, several intelligence services were founded to contribute to the Turkish independence struggle. These services worked as much as they could under different names to obtain the information they needed. However, they were closed at some point. In particular, services that had not worked properly and had been decrypted were closed, and another intelligence service worked instead. The main objective of these services is to meet the needs of the work force, guns, arms, and ammunition in Anatolia and to send these needs to the Anatolia.