Okul çağı kekemeliği olan çocuklarda kekemelik yaz okulu etkinliğinin çocukların kekemelik şiddeti ve kekemelik deneyimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stuttering summer school activity on stuttering severity and stuttering experience in school-age children with stuttering
- Tez No: 924412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞENA KARAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8-11 yaşında kekemeliği olan okul çağındaki çocuklar için uygulanan yoğunlaştırılmış grup terapisi temelli bir yaz okulu programının çocukların kekemelik şiddeti ve çocukların kekemelik ile ilgili deneyimleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda, kekemelikle başa çıkma sürecinde çocukların yaşadığı zorluklar, duygusal ve sosyal etkiler de göz önünde bulundurularak programın genel verimliliği incelenecektir. Bu çalışmaya 8 yaş ile 11 yaş 11 ay arasında toplam 4 çocuk (3 erkek, 1 kız) ve kontrol grubu olarak kekemeliği olan aynı yaş aralığında 4 çocuk (3 erkek, 1 kız) katıldı. Tek grup ön-test son-test ve kontrol gruplu desenle tasarlanan çalışmada, tüm katılımcılara çalışma öncesi, sonrası ve yaz okulundan 3 ay sonra Kekemelik Şiddetini Ölçme Aracı-4 (KEŞİDA-4) ile değerlendirildi. Konuşmacının Kekemelik Deneyiminin Genel Değerlendirmesi (OASES-S TR), Kekemeliği Olan Çocuklar için Bilişsel, Afektif, Linguistik, Motor ve Sosyal Değerlendirme (CALMS-TR) uygulandı ve ölçümler karşılaştırıldı. Araştırma bulguları, müdahale grubundaki çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal bileşenlerinde anlamlı iyileşmeler olduğunu göstermiştir. CALMS-TR ölçeği sonuçları, ön test, son test ve izleme ölçümleri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur (p = ,038). Benzer şekilde, OASES ölçeği genel etki skorlarında da istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme gözlenmiştir (p = ,039). Yaşam kalitesi bileşeninde anlamlı bir azalma olduğu saptanmıştır (p < ,05). Ancak KEŞİDA-4 sonuçları, kekemelik şiddetindeki değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir (p = ,247). Kontrol grubundaki çocuklarda ise tüm ölçümler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > ,05). Çalışmamızda elde edilen bulgular, grup terapisi temelli yoğunlaştırılmış yaz okulu programlarının kekemelikle ilişkili bilişsel, duygusal ve sosyal alanlarda olumlu etkiler sağladığını, yaşam kalitesini arttırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, uzun vadeli etkiler için izleme süreçlerinde ek müdahalelere ihtiyaç duyulabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the impact of an intensive group therapy-based summer school program on the severity of stuttering and the experiences related to stuttering in school-aged children, aged 8-11, who struggle with stuttering. In this context, the general effectiveness of the program will be evaluated, considering the challenges children face in coping with stuttering as well as the emotional and social effects. This study involved a total of 8 children aged between 8 years and 11 years 11 months, with 4 children (3 boys, 1 girl) in the intervention group and 4 children (3 boys, 1 girl) in the control group. Designed using a single-group pre-test post-test and control group model, all participants were assessed using the Stuttering Severity Instrument-4 (SSI-4) before the study, immediately after the summer school program, and three months later. The Overall Assessment of the Speaker's Experience of Stuttering (OASES-S TR) and the Cognitive, Affective, Linguistic, Motor, and Social Assessment for Children Who Stutter (CALMS-TR) were also administered. In this experimental design with a single-group pre-test post-test approach, pre-test, post-test, and follow-up test measurements collected from the scales were compared. The research findings indicated significant improvements in the cognitive, emotional, and social components of the children in the intervention group. The results of the CALMS-TR scale revealed a significant difference between pre-test, post-test, and follow-up measurements (p = .038). Similarly, a statistically significant improvement was observed in the overall impact scores of the OASES scale (p = .039). A significant decrease was detected in the quality of life component (p < .05). However, the results of the KEŞİDA-4 scale showed that the change in stuttering severity was not statistically significant (p = .247). In the control group, no significant differences were found across all measurements (p > .05). The findings of our study demonstrated that group therapy-based intensive summer school programs have positive effects on the cognitive, emotional, and social domains related to stuttering and improve quality of life. However, it was concluded that additional interventions may be needed during follow-up processes to achieve long-term effects.