Schubert'in 'Die Schöne Müller'in, winterreise ve der schwanengesang' adlı şarkı dizilerinin incelenmesi
The study of Schubert's song-cycles 'Die Schöne Müllerin, Die winterreise and der schwanengesang'
  1. Tez No: 92442
  2. Yazar: AYGÜL GÜNALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. MERAL YAPALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ill ÖZ VE ABSTRACT ÖZ Araştırmamın konusu olarak Schubert'in Die Schöne Müllerin, Die Winterreise ve Der Schwanengesang adlı şarkı dizilerinin incelenmesini seçtim. Bu şarkı dizileri lied türünün en gelişmiş örnekleridir, Schubert, lied alanındaki üstün yeteneği ile Wilhelm Müller, Rellstab ve Heine'ye ait metinleri eşsiz bir biçimde müziğe aktararak bu dizileri ölümsüz birer başyapıta dönüşmüştür. Schubert, şarkı dizileriyle lied türüne“birlik”anlayışını getirmiş,“şarkı dizisi”kavramının boyutlarını genişleterek lied literatüründe bir reform yapmıştır. Lied türünün zirvesi kabul edilen bu dizilerdeki şarkılarında Schubert, ritmik, melodik buluşlarıyla ve piyano eşliğine kazandırdığı şam destekleyen fakat aynı zamanda bağımsız karakterdeki özellikle“Lied 'in Babası”unvanını hak ettiğini kanıtlamıştır. Schubert'in şarkı dizileri, şiirle müziğin son derece uyumlu, birbirini tamamlar biçimde birleşip kaynaştığı üstün sanat eserleridir ve Schubert'in kısa müzik formlarını bestelemedeki üstün başarı ve dehasını gösterirler. Bu şarkı dizileri lied alamnda yazılmış en önemli eserlerdir ve Schubert'den sonra gelen birçok besteciye de ilham kaynağı olmuştur. ABSTRACT I chose the study of Schubert's song-cycles, Die Schöne Müllerin, Die Winterreise and Der Schwanengesang as the subject of my research. These song-cycles are the most mature samples of the lied genre. Schubert has turned each cycle into a masterpiece by putting the texts of Heine, Rellstab and Heine to music in an unequaled way with his outstanding capability in the field of lied. He has brought the understanding of“unity”to the lied genre and made a reform in the lied literature by widening the dimensions of the concept of“song- cycle”. In the songs of these cycles that are accepted as the apex of the lied genre, Schubert has proved that he deserved the title“ Lied's Father”, with his rhythmic and melodic innovations and with the quality he gave to the piano accompaniment which supports the
Özet (Çeviri)
Ill ÖZ VE ABSTRACT ÖZ Araştırmamın konusu olarak Schubert'in Die Schöne Müllerin, Die Winterreise ve Der Schwanengesang adlı şarkı dizilerinin incelenmesini seçtim. Bu şarkı dizileri lied türünün en gelişmiş örnekleridir, Schubert, lied alanındaki üstün yeteneği ile Wilhelm Müller, Rellstab ve Heine'ye ait metinleri eşsiz bir biçimde müziğe aktararak bu dizileri ölümsüz birer başyapıta dönüşmüştür. Schubert, şarkı dizileriyle lied türüne“birlik”anlayışını getirmiş,“şarkı dizisi”kavramının boyutlarını genişleterek lied literatüründe bir reform yapmıştır. Lied türünün zirvesi kabul edilen bu dizilerdeki şarkılarında Schubert, ritmik, melodik buluşlarıyla ve piyano eşliğine kazandırdığı şam destekleyen fakat aynı zamanda bağımsız karakterdeki özellikle“Lied 'in Babası”unvanını hak ettiğini kanıtlamıştır. Schubert'in şarkı dizileri, şiirle müziğin son derece uyumlu, birbirini tamamlar biçimde birleşip kaynaştığı üstün sanat eserleridir ve Schubert'in kısa müzik formlarını bestelemedeki üstün başarı ve dehasını gösterirler. Bu şarkı dizileri lied alamnda yazılmış en önemli eserlerdir ve Schubert'den sonra gelen birçok besteciye de ilham kaynağı olmuştur. ABSTRACT I chose the study of Schubert's song-cycles, Die Schöne Müllerin, Die Winterreise and Der Schwanengesang as the subject of my research. These song-cycles are the most mature samples of the lied genre. Schubert has turned each cycle into a masterpiece by putting the texts of Heine, Rellstab and Heine to music in an unequaled way with his outstanding capability in the field of lied. He has brought the understanding of“unity”to the lied genre and made a reform in the lied literature by widening the dimensions of the concept of“song- cycle”. In the songs of these cycles that are accepted as the apex of the lied genre, Schubert has proved that he deserved the title“ Lied's Father”, with his rhythmic and melodic innovations and with the quality he gave to the piano accompaniment which supports thevocal line, but also has an independent character. Schubert's song-cycles are outstanding works of art in which music and poetry unite and join together in a way that complete each other in great harmony and they show Schubert's genious and extraordinary success in composing short musical forms. These song-cycles are the most important works composed in the field of lied and they have been a source of inspiration to many composers coming after Schubert. llXo