Franz Schubert'in Die Winterreise yapıtından ölüm fikri bağlamında seçilen Lied'ler üzerine iki müzikal göstergebilimsel inceleme
Two musical semiotical analysis on the selected lieder in the context of the death notion of Franz Schubert's Die Winterreise
  1. Tez No: 610774
  2. Yazar: İPEK AKANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM HİKMET ÖĞÜT, DOÇ. DR. MESUT ERDEM ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada Franz Schubert'in Die Winterreise (Kış Yolculuğu) lied dizisinden ölüm fikri bağlamında seçilmiş“Der Lindenbaum”(Ihlamur Ağacı),“Die Krähe”(Karga),“Der Wegweiser”(Yol İşaret Levhası),“Der Leiermann”(Laternacı) lied'lerine Kofi Agawu ve Eero Tarasti'nin yaklaşımıyla müzikal göstergebilimsel analiz uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda lied'lerdeki metin ve müzik birlikteliği incelenmiş, müzikal göstergebilimsel analizin yapıtın yorumlanmasına katkıları sorgulanmıştır. Tezin ilk bölümünde kullanılacak yöntem (göstergebilim) hakkında tarihsel bilgiler sunulmuştur. Agawu'nun ve Tarasti'nin yaklaşımları ve müzik-dil ilişkisine dair görüşlerine yer verilmiştir. İlk bölümde ayrıca Romantik dönemde müzikal göstergeler ve müzik-dil birlikteliğinden doğan lied geleneği hakkında bilgiler paylaşılmıştır. İkinci bölümde Die Winterreise detaylı bir şekilde ele alınmış; ardından seçilen parçalar Agawu ve Tarasti'nin yaklaşımlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, musical semiotic analyzes have been applied to“Der Lindenbaum”(The Linden Tree),“Die Krähe”(The Crow),“Der Wegweiser”(The Signpost),“Der Leiermann”(The Hurdy-Gurdy Player) lieder with the aproaches of Kofi Agawu and Eero Tarasti in the context of the idea of the death notion from Franz Schubert's Die Winterreise song cycle. As a result of the analyzes, the association of text and music in lieder has been examined and the contributions of musical semiotic analysis to the interpretation of the work have been questioned.In the first part of the thesis, historical information about method semiotics and Agawu's and Tarasti's approaches and their views on the relationship between music and language have been presented. Also information about musical signs and lied tradition arising from the combination of music and language in the Romantic period has been shared. In the second part, Die Winterreise has been discussed in detail and the selected pieces have been examined with the approaches of Agawu and Tarasti.