PI3K inhibitörü ve ponatinib kombinasyonunun kronik miyeloid lösemi hücre hattı üzerindeki antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of the anticancer effects of the combination of Pi3K inhibitor and ponatinib on the chronic myleoid leukemia cell lines
  1. Tez No: 924423
  2. Yazar: ÇAĞLA YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik miyeloid lösemi (KML) tedavisi için yeni terapötik stratejiler oluşturulması amacıyla yapılan bu araştırmada, KML'nin ayırt edici özelliği olan BCR-ABL'yi inhibe eden ponatinib ve fosfoinozitid 3-kinazları (PI3K'lar) hedef alan sentetik molekül inhibitörü LY294002'nin etkileri incelenmiştir. Ponatinib, diğer tirozin kinaz inhibitörlerinin etkili olmadığı veya BCR-ABL genindeki mutasyonlar nedeniyle oluşan ilaç direncine karşı geliştirilen bir inhibitördür. LY294002 ise çeşitli kanser türlerinde, KML dahil, hücre büyümesi, sağkalımı ve proliferasyonunda önemli rol oynayan PI3K'ları hedef alır. Tez çalışmamızda ilk olarak proliferasyon deneyi ile deneylerde kullanılmak üzere kuyucuk başına düşen optimum hücre sayısı belirlenmiştir. Daha sonrasında her iki etken maddenin tekli uygulamalarının sitotoksik etkisi CCK-8 deneyi ile tespit edilmiştir. Elde edilen IC50 değerlerine göre kombinasyon uygulaması yapılmıştır. Ponatinibin IC50 değeri K562 hücre hattında 108,6 nM (48. saat) ve LY294002'nin IC50 değeri 45,88 μM (48. saat) olarak belirlenmiştir. Ponatinib ve LY294002'nin kombinasyon halinde uygulandığında hücre apoptozu üzerindeki etkisi, kontrol grubuna ve tek başına kullanımlarına kıyasla apoptozu daha fazla indüklediği ve hücre proliferasyonunu daha fazla inhibe ettiği tespit edilmiştir. CFSE proliferasyon deneyinde bu kombinasyonun sinerjik bir etki yarattığı ve hücre proliferasyonunda en büyük azalmayı sağladığı belirlenmiştir. Bu tez, KML hücrelerinin büyümesini ve hayatta kalmasını engellemede ponatinib ve LY294002'nin kombinasyonunun etkili olabileceğini ve kronik miyeloid lösemi tedavisi için yeni terapötik stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, designed to develop new therapeutic strategies for the a cure of chronic myeloid leukemia (CML), evaluated the effects of ponatinib, which inhibits BCR-ABL, the hallmark of CML, and LY294002, a synthetic molecule that inhibits phosphoinositide 3-kinases (PI3Ks). Ponatinib is an inhibitor being developed against drug resistance due to mutations in the BCR-ABL gene or in cases where other tyrosine kinase inhibitors are not effective. LY294002 targets PI3Ks, which are critical for cell growth, survival and proliferation in various cancers, including CML. In our dissertation study, we first determined the optimal number of cells per well used in experiments using a proliferation assay. The cytotoxic effect of single doses of both compounds was then demonstrated by the CCK-8 assay. The combination assay was performed according to the IC50 values obtained. The IC50 value of ponatinib was 108.6 nM (48th hour) and the IC50 value of LY294002 was 45.88 μM (48th hour) in the K562 cell model. The combination effect of ponatinib and LY294002 on cell apoptosis was more efficient in inducing apoptosis and inhibiting cell proliferation than the control group and when used individually. In the CFSE proliferation assay, this combination was found to have a synergistic effect and provided the highest reduction in cell proliferation. These thesis demonstrate that the combination of ponatinib and LY294002 can efficiently inhibit the growth and survival of CML cells and could contribute to the development of new therapeutic strategies for the treatment of CML.