Ellagik asit'in fare depresyon modellerinde beyin kaynaklı nörotrofik faktör/pı3k/akt aracılı sinyal yolaklarına etkisi
The effect of ellagic acid on brain derived neurotrophic factor/pi3k/akt-mediated signaling pathways in mouse models of depression
  1. Tez No: 783324
  2. Yazar: HATİCE ASLI BEDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farelerde ellagik asidin (EA) antidepresan-benzeri aktivitesinde hipokampal BKNF-PI3K-AKT sinyal yolağının olası rolünü araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada 15-30 gr ağırlığında, erkek balb/c fareler kullanıldı. Hayvanlar 5 gruba ayrıldı; taşıyıcı (0,1 ml/gün), sertralin (5mg/kg), EA (1 mg/kg), EA+BKM120 (PI3K inhibitörü), EA+MK2206 (AKT inhibitörü) ve 14 gün boyunca EA, sertralin ve taşıyıcı intraperitoneal yoldan enjekte edildi. Lokomotor aktivite tayini açık alan testi ile yapıldı. Antidepresan-benzeri etkinin tespiti için kuyruk asma testi kullanıldı. Davranış testlerinden sonra fareler servikal dislokasyonla sakrifiye edilip BKNF ve pAKT1 için western blot analizleri yapıldı. Bulgular: Sertralin ve EA kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kuyruk asma testinde antidepresan-benzeri etkinin bir göstergesi olarak immobilite süresinde azalma sağlamıştır. BKM120 ve MK2206 uygulaması EA ile oluşan bu etkiyi tersine çevirmiştir. Lokomotor aktivite açısından gruplar arasında istatistiksel fark bulunamamıştır. EA tedavisinin farelerin hipokampal BKNF ve pAKT1 düzeylerinde artışa neden olduğu saptanmıştır. İnhibitör ajan uygulamaları EA'nın oluşturduğu BKNF artışını etkilemezken MK2206 uygulaması EA ile gözlenen pAKT1 artışını tersine çevirmiştir. Sonuç: Bu çalışmada EA'nın lokomotor aktiviteyi değiştirmeden farelerde antidepresan-benzeri etki oluşturduğu ve bu etkiye BKNF-PI3K-AKT sinyal yolağının aracılık edebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the possible role of the hippocampal BDNF-PI3K-AKT signaling pathway in the antidepressant-like activity of ellagic acid (EA) in mice. Method: Male balb/c mice weighing 15-30 g were used in the study. The animals were divided into 5 groups; vehicle (0.1 ml/day), sertraline (5mg/kg), EA (1 mg/kg), EA+BKM120 (PI3K inhibitor), EA+MK2206 (AKT inhibitor). EA, sertraline and vehicle were injected intraperitoneally for 14 days. Locomotor activity was determined by open field test. The tail suspension test was used to detect the antidepressant-like effect. After behavioral tests, mice were sacrificed by cervical dislocation and western blot analyzes were performed for BDNF and pAKT1. Results: Sertraline and EA provided a reduction in immobility time as an indicator of antidepressant-like effect in the tail suspension test when compared with the control group. BKM120 and MK2206 administration reversed this effect of EA. No statistical difference was found between groups in terms of locomotor activity. It was determined that EA treatment caused an increase in hippocampal BDNF and pAKT1 levels in mice. While inhibitory agent administrations did not affect the increase of BDNF induced by EA, MK2206 administration reversed the increase in pAKT1 observed with EA. Conclusion: In this study, it has been shown that EA has an antidepressant-like effect in mice without changing locomotor activity, and this effect may be mediated by the BDNF-PI3K-AKT signaling pathway.