Yeni bir antipsikotik olan kariprazin hidroklorürün xenopus laevis embriyoları üzerindeki teratojenik etkisi
Teratogenic effects of cariprazine hydrochloride, a new antipsychotic, on xenopus laevis embryos
  1. Tez No: 924426
  2. Yazar: ZEKİ AKARSAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Atipik antipsikotikler, çoğu endikasyonda uzun süre kullanılması gereken ve hamile hasta popülasyonunda giderek kullanımı artan ilaçlardır. Kariprazin bu ilaç grubunun en yeni üyelerinden biridir ve farmakolojik olarak aktif olan major metabolitleri ilaç kullanımının kesilmesinden uzun süre sonra bile dolaşımda tespit edilebilmektedir. Fetüs sağlığı üzerine etkilerinin ele alındığı çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda kariprazin ve metaboliti didesmetil-kariprazinin Xenopus laevis embriyolarındaki muhtemel teratojenik etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: X. laevis iribaşları FETAX yöntemiyle 1 nM, 10 nM, 100 nM, 1000 nM ve 10000 nM konsanstrasyonlarında kariprazin ve primer metaboliti didesmetil kariprazine maruz bırakıldı. Devamında, davranış testi uygulandı. Ötenazi sonrası iribaşlar histopatolojik yönden incelendi. Ayrıca myf5, esr1, bmp-4, pax6, hsp70 ve fmr1 genlerinin ekspresyon seviyelerinin ölçülmesi adına qPCR uygulandı. Bulgular: X. laevis iribaşlarında konjenital malformasyon veya ölüm sıklığında ve gelişim evrelerinde, gruplar arasında belirgin bir değişikliğe rastlanmamıştır. Boy ölçümlerinde 10000 nM grubundaki iribaşlarda kontrol ve diğer gruplarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlenmiştir. Davranış testlerinde birbirlerine olan mesafeleri ve açıları değerlendirildiğinde, gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Histopatolojik incelemelerde kontrol ve ilaç grupları arasında bir değişiklik gözlenmemiştir. qPCR ölçümlerinde pax6 ve fmr1 genlerinde doz ilişkili bir artış gözlenmiştir. Bu artış eğilimi pax6'da 100 nM grubunda ve fmr1 geninde 100 nM ve 1000 nM'da sekteye uğramış olsa da 10000 nM grubunda her iki genin ifadesinde 5 katın üzerinde artış ile sonuçlanmıştır. Sonuç: Çalışmamız kariprazinin terapötik dozlarda, X. laevis embriyolarında güvenli olabileceğini telkin etmektedir. Uyguladığımız davranış testleri de bunu desteklemektedir. Ancak insan embriyo gelişimi hakkında kesin kanıya varabilmek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Atypical antipsychotics are drugs that can be used for long periods of time in the patient groups for which they are indicated and its use is increasing in the pregnant patient population. Cariprazine is one of the newest members of atypical antipsychotic drugs, and its major metabolites, which are pharmacologically active, can be detected in plasma long after drug use has been discontinued. This should be taken into consideration in patients planning pregnancy or who are pregnant. In our study, we investigated the possible teratogenic effects of cariprazine and its metabolite didesmethyl-cariprazine on Xenopus laevis embryos. Material and Method: X. laevis tadpoles were exposed to cariprazine and its primary metabolite didesmethyl cariprazine at concentrations of 1 nM, 10 nM, 100 nM, 1000 nM and 10000 nM by the FETAX method. Afterwards, the tadpoles were subjected to behavioral testing. After euthanasia, tadpoles were examined histopathologically. Additionally, qPCR was applied to measure the expression levels of myf5, esr1, bmp-4, pax6, hsp70 and fmr1 genes. Findings: There was no significant difference in the developmental stages and frequency of congenital malformations or deaths of X. laevis tadpoles among the groups. In length measurements, a statistically significant shortening was observed in tadpoles in the 10000 nM group compared to the control and other groups. In histopathological examinations, no change was observed between the control and treatment groups. In qPCR measurements, a dose-related increase was observed in pax6 and fmr1 genes. Although this increase was interrupted in the 100 nM group of pax6 and in the 100 nM and 1000 nM groups of fmr1, it resulted in a more than 5-fold increase in the expression of both genes in the 10000 nM group. Conclusion: Our study suggests that cariprazine may be safe in therapeutic doses in X laevis embryos. Behavioral tests also support this. However, further studies are needed to reach a definitive conclusion on the effects of cariprazine on human embryo development.