Ergenlik döneminde izlenen Türk dizileri ve kadınlarda beden imajının inşasına ilişkin bir nitel araştırma
A qualitative research on Turkish TV series watched during adolescence and the construction of body image in women
- Tez No: 924436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ergenlik dönemi, toplumsal cinsiyet normları ve beden ile yoğun ilişki kurulan kritik bir dönemdir. Bu dönemde beden imajı inşası süreci birçok faktörle iç içe geçse de izlenen dizilerdeki beden temsillerinin bu süreçle ne şekilde ilişkilendiği sorusu gündeme gelir. Bu bağlamda çalışma, toplumsal cinsiyet alanında yüksek lisans yapmış kadınların ergenlik dönemindeki dizi izleme deneyimlerini ele almaktır. Bu süreçte, dizilerdeki kadın bedeni temsillerinin beden imajı inşalarındaki yerini, geriye dönük olarak nasıl yorumladıklarını anlamayı amaçlamaktadır. Mevcut toplumsal cinsiyet farkındalığının bu geçmiş deneyimleri yorumlama biçimindeki yerini de anlamayı hedeflemektedir. Bu kapsamla feminist yöntem kullanılarak yaşları 25 ile 43 arasında değişen ve Hacettepe Üniversitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları yüksek lisans programından mezun 20 kadınla nitel görüşme yapılmıştır. Ardından 4 tema etrafında bulgular analiz edilmiştir. Bu temalar şu şekildedir: Ataerkil Köklerle Şekillenen Normlar ve Değerlendirmeler (1), Cinsiyetçi Normlarla Olumsuzlaşan Beden İmajı (2), Eril Tahakküm ile Bedenin Yeniden Şekillendirilmesi (3) ve Cinsiyetçi Normların Karşısında Olumlu Beden İmajı Oluşturma (4). Araştırmanın sonucuna göre, katılımcıların ergenlik dönemlerinde izledikleri çoğu dizide kadın karakterlerin temsili ve değerlendirilmesi fiziksel görünüm üzerinden yapılmıştır. Birçok şarta göre değişen güzellik kıstaslarına kadın karakter sıkıştırılmaya çalışılır, bu norma uymayan karakterler de stereo tipik ve yetersiz temsillerle sunulur. Bunlar dizilerle de sınırlı kalmamıştır, katılımcılar o dönemde kendi hayatlarında da bedenleri üzerinden baskıya maruz bırakılmışlardır. İlerleyen süreçte medyanın temsilleri çeşitlendirmesi ve feminist inançlara sahip olmak cinsiyetçi normların karşısında olumlu beden imajı oluşturma konusunda önemli bir yer tutmuştur. Bu çerçevede medya temsillerinin irdelenip feminist perspektifle alternatiflerinin oluşturulmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a critical period of intense relationship with gender norms and the body. Although the process of body image construction in this period is intertwined with many factors, the question of how body representations in the TV series are related to this process comes to the fore. Here, this study aims to examine the experiences of women who have a master's degree in the field of gender in watching TV series during adolescence. It aims to understand how they retrospectively interpret the place of female body representations in TV series in their body image constructions. Also, it aims to understand the place of current gender awareness in the way they interpret these past experiences. By using feminist methodology, qualitative interviews were conducted with 20 women aged between 25 and 43 and graduates of Hacettepe University Women and Gender Studies master's program. The findings were analyzed around 4 themes. These themes are as follows: Norms and Evaluations Shaped by Patriarchal Roots (1), Body Image Negativized by Sexist Norms (2), Reshaping the Body with Masculine Domination (3) and Creating a Positive Body Image in the Face of Sexist Norms (4). According to the results, the representation and evaluation of female characters in most of the TV series that the participants followed during that time was based on their physical appearance. The female character is tried to be trapped into beauty criterias change according to circumstances, and the characters who do not fit norm are presented with stereotypical and inadequate representations. These were not limited to the TV series; the participants were also subjected to pressure over their bodies at that time. However, the media's diversification and having feminist beliefs played an important role in creating a positive body image. In this framework, suggestions are presented to create alternative media representations from a feminist perspective.