Oryantalizm ve self oryantalizm bağlamında Türk sinemasında 'Öteki' olarak 'Ben'in sunumu: Akın, Özpetek ve Karaçelik filmleri örneği
Representation of 'Self' as 'Other' in Turkish cinema in the context of orientalism and self-orientalism: The case of Akın, Özpetek, and Karaçelik films
  1. Tez No: 924440
  2. Yazar: SABÂ SAK BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVGENİA KERMELİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk sinemasında Oryantalizm teması, birçok araştırmada ele alınmış olmakla birlikte, mevcut literatürün çoğunluğunun Hollywood veya Avrupa sineması üzerine yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar, sinemadaki Oryantalizmin varlığını ve etkilerini belirgin bir şekilde ortaya koymaktadır. Son dönemlerde, Doğu'nun oryantalizme karşı duruşu göz önünde bulundurulduğunda ise“self-oryantalizm”ve“oksidentalizm”konularında literatürde ortaya çıkan eksikliği gidermeye yönelik yapılan çalışmaların genellikle Avrupa destekli Türk filmleri ve“aksanlı sinema”ya odaklandığı dikkati çekmiştir. Bu tez çalışması, Türk sinemasında Oryantalizmin incelenmesine odaklanırken, self-oryantalist ve oksidentalist aktarımları mercek altına almaktadır. Çalışmada, Fatih Akın, Ferzan Özpetek ve Tolga Karaçelik'in Avrupa festivallerinde ödül kazanmış, gösterimi yapılmış ve Türkiye'deki festivallerde yer almış üçer filmi, oryantalist, self-oryantalist ve oksidentalist aktarımlar çerçevesinde, Sembolik Etkileşim teorisini temel alarak Van Dijkçi eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Baudrillard'ın simülasyon kuramından hareketle ele alınan filmlerde“ben”“öteki”ile, Türk ve Türkiye aktarımları ise oryantalist stereotipler ve Batı aktarımları ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu inceleme, Türk sinemasındaki oryantalizm, self-oryantalizm ve oksidentalizm kavramlarının, söz konusu yönetmenlerin eserlerinde nasıl şekillendiğini ve bu temaların genel sinema pratiğindeki yansımalarını derinlemesine ele alarak Türk sinemasının kültürel temsilleri ve oryantalizm etkisinde“ben”aktarımları üzerine yapılan literatür çalışmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The theme of Orientalism in Turkish cinema has been extensively explored in various studies; however, the majority of the existing literature has primarily focused on Hollywood or European cinema. These studies prominently reveal the existence and influence of Orientalism in cinema. In recent years, with the emergence of the East's stance against Orientalism, attention has been drawn to the scarcity of research on“self-orientalism”and“occidentalism”in the literature, with most of the relevant studies centering on European-supported Turkish films and“accented cinema.”This thesis examines Orientalism in Turkish cinema, with a focus on self-orientalist and occidentalist representations. It analyzes three films each by Fatih Akın, Ferzan Özpetek, and Tolga Karaçelik, all of which have won awards at European festivals, been screened internationally or featured in Turkish film festivals. The films are studied through the lens of Symbolic Interaction Theory and analyzed using Van Dijk's Critical Discourse Analysis method. Drawing from Baudrillard's simulation theory, the representations of“self”and“other,”as well as portrayals of Turkey and Turkish identity, are examined in comparison to Orientalist stereotypes and Western narratives. This study aims to contribute to the body of literature on cultural representations and“self”portrayals in Turkish cinema, particularly under the influence of Orientalism. By exploring how Orientalism, self-Orientalism, and Occidentalism are constructed in the works of the selected filmmakers, the research seeks to provide a deeper understanding of the broader implications of these themes in cinematic practices.