İbnü'l-Cevzî'nin Mevzûât'ında adı geçen sahâbiler
The companions mentioned in Ibn al-Jawzi's Mewdu'at
- Tez No: 924465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ebü'l-Ferec İbnü'l-Cevzî, bilim ve kültür şehri olan Bağdat'ta hayatını geçirmiş ve bu şehirde vefat etmiştir. Tarih, siyer, hadis, fıkıh, tasavvuf, tefsir gibi birçok ilim dalında önemli çalışmaları bulunan Ebü'l-Ferec'in kitapları birçok esere kaynak olma özelliği ile birlikte pek çok yapılan çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmada İbnü'l-Cevzî'nin Kitâbü'l-Mevzûât'ında uydurma hadislerin senedlerinde adı geçen sahâbîler tespit edilmiş ve bu sahâbîlerin istismar edilme gerekçeleri incelenmiş, adı geçen sahâbîlerin isimlerinin hangi motivasyon ile kullanıldığına dair analizler yapılmaya çalışılmıştır. İsmi kullanılan sahâbîlerin uydurulan rivâyetin muhtevasıyla ilişkisinin tespit edilmesi de hedeflenmiştir. Bunun neticesinde mevzû hadislere karşı yeni bir bakış açısı sunulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abu al-Faraj Ibn al-Jawzi spent his life in Baghdad a city renowned for its contributions to science and culture, and he passed away there. Renowned for his significant works in various disciplines, including history, hadith, jurisprudence, sufism, and exegesis, Ibn al-Jawzi's writings have served not only as primary sources for numerous subsequent works but have also been the subject of extensive scholarly study. In this research the companions mentioned in the chains of transmission of fabricated hadiths in Ibn al-Jawzi's Kitab al-Mawdu'at have been identified and the reasons for the exploitation of these companions have been investigated, the motivations behind using their names have been analized. The work also aims to explore the relationship between the names used and content of the fabricated narravatives. In doing so, the research endeavors to offer a new perspective on the issue of fabricated hadiths.