Şakerim Kudayberdiyev'in eserlerindeki deyimler, atasözleri ve özdeyişler
Idioms, proverbs and aphorisms in the works of Shakarim Kudayberdiyev
  1. Tez No: 924464
  2. Yazar: ARAİLYM ZHUZBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CERİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde, Şakerim Kudayberdiyev'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildi ve deyim, atasözü ve özdeyiş terimleri açıklandı. Devamında deyim, atasözü ve özdeyişlerle ilgili kuramsal bilgiler esasında Şakerim Kudayberdiyev'in eserlerindeki deyimler, atasözleri ve özdeyişler incelendi. Tez çalışmasında, Şakerim Kudayberdiyev'in eserlerinde yer alan deyimler, atasözler ve özdeyişler incelenmiş, söz konusu bu unsurların kültürel bağlamdaki yeri ve işlevi belirlenmiştir. Çalışmada önce Şakerim Kudayberdiyev'in eserlerindeki deyimler, atasözleri ve özdeyişler tespit edilmiştir. Ardından tespit edilen deyimler ve atasözleri ve özdeyişler Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Aktarılan deyim veya atasözü, Türkiye Türkçesinde doğrudan bir deyim veya atasözü olarak karşılık buluyorsa ilgili ifade yazılmış; eğer doğrudan bir karşılığı yoksa, anlamı İsmet Kenesbayev'in“Kazak Tilinin Frazeologiyalık Sözdigi”(2007) ve 15 ciltlik“Kazak Adebiy Tilinin Sözdigi”(2011) adlı eserleri temel alınarak verilmiştir. Tezin inceleme bölümünde Türkçeye aktarılan deyimler, atasözleri ve özdeyişler anlamlarına göre sınıflandırılmaktadır ve Şakerim Kudayberdiyev'in eserlerinde yer aldığı cümlelerle tanımlanarak yazılmaktadır. Yapılan sınıflandırmalar esasında ölçünlü Kazakçayla da karşılaştırılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about the life and works of Shakerim Kudayberdiyev was given and the terms idiom, proverb, and proverb were explained. Then, based on this theoretical knowledge about idioms, proverbs and maxims, idioms, proverbs and maxims in Shakerim Kudayberdiyev's works were analyzed. İn the thesis, these three linguistic elements in the works of Shakerim Kudayberdiyev were analyzed, and the place and function of these elements in the cultural context were determined. First, idioms, proverbs and maxims in Shakerim Kudayberdiye's works were identified. Then, the identified idioms, proverbs and sayings were transferred to Turkey Turkish. If there are equivalents of idioms or proverbs in Turkey Turkish as idioms or proverbs, they are written, otherwise their meanings are written on the basis of İsmet Kenesbayev's (2007)“Kazak Tilinin Frazeologiyalık Sözdigi”and 15-volume“Kazak Adebi Tilinin Sözdigi”(2011). In the analysis part of the thesis, the idioms, proverbs and maxims translated into Turkish were classified according to their meanings and written by witnessing the sentences in Shakerim Kudayberdiyev's works. On the basis of the classifications made, they were also evaluated by comparing them with the standard Kazakh.