Şehirlerin fazileti ile ilgili hadisler
The Hadiths on fadail of cities
- Tez No: 81647
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaya,Hamit, Şehirlerin Fazileti İle İlgili Hadisler, Yüksek Lisans Tezi,Danışman:Prof.Dr.Müctebâ Uğur,85 s. Araştırmamız bir“giriş”ve“üç bölüm”den oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Mevzu hadisin tanımı ve kapsamı ile fedâil kelimesinin manası, fedâil konusundaki hadislerin sahih ve mevzu hadis kitaplarındaki konumunu tespit ederek, şehirlerin fazileti ile ilgili hadislerin fedâil hadisleri içerisindeki yerini göstermeye çalıştık. Ayrıca isnat ve metin tenkidinde kullanılan bazı terimleri de açıkladık. BİRİNCİ BÖLÜM: Bu bölümde; Hadis uydurma faaliyetinin tarihî seyri, hadis uydurma sebepleri, mevzu hadisleri tanıma yollan ve belli-başh mevzu hadis konuları hakkında bilgi vermeye çalıştık. İKİNCİ BÖLÜM: Bu bölümde başta İbnu'l-Cevzî'nin, Kitâbu'l- Mevzûât'ı ve es-Suyûti'nin, el-Leâli'1-Masnûa'sı olmak üzere mevzuat kitaplarında geçen“Şehirlerin fazileti ile ilgili hadisler'”i tespit edebildiğimiz kadarıyla terceme ettik. Rivayetleri de alfabetik olarak tasnif ettik ve; A- Sadece Bir Şehrin Faziletinden Bahseden Rivayetler B- Birden Fazla Şehrin Faziletinden Bahseden Rivayetler şeklinde isimlendirdiğimiz iki ana başlık altında topladık. Ve her başlık içerisinden ilginç bulduğumuz bazı rivayetleri isnad ve metin yönleriyle değerlendirmeye çalıştık. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: Bu bölümde de şehirlerin fazileti ile ilgili rivayetlerde kullanılan ortak motifleri tespit ederek ; A- Medheden Rivayetlerde Kullanılan Motifler B- Zemmeden Rivayetlerde Kullanılan Motifler C- Diğer Motifler Ve Fetih Hadisi, şeklinde üç başlık halinde ele alarak;“Fetih Hadisi”diye bilinen ve İstanbul'un mutlaka fethedileceğini haber veren hadisinin de değerlendirilmesini sunduk. Araştımamızın özeti mahiyetinde olan“sonuç”bölümünde ise çalışmamızda vardığımız sonucu maddelemeye çalıştık. Araştırmada faydalandığımız kaynakları da eserimizin sonundaki“bibliyografya”bölümünde gösterdik.
Özet (Çeviri)
Kaya, Hamit, The Hadiths on Fadail of Cities, MA Thesis, Superviser: Prof. Dr. Müctebâ Uğur, 85 pg. My thesis consists of three chapters exluding introduction. In the introduction I dealt with the sayings of Prophet with regard to fadail of cities and appreciated It's situation in traditionel corpus, in that they are authentic or pseudo Apart from that, I added a chapter including some terms used for the critigue of isnad (chaim) and main (text) at the nd of the introduction.By this I aimed at making a contribution to the terms used by the hadith scholars in the critigue of hadiths text and chain. In the first chapter I gave definition of pseudo hadith it's reasons for being said, ways for knowing pseudo emiend of pseudo hadiths. In the second chapter, I as far as I'm concerned, fixed the pseudo hadiths from tradition corpus and translated it into Turkish. In this chapter I, also, classified the hadits, in that; A- It's speaking about one city B- And more than one, In the third chapter I, tackled the common milives used in the hadits speaking about the fadilah of cities and this point is divided into there aspects to be clarified prominently. A- The motives used for praising, B- The motives used for blaming, C- Other motives. Under this point“The Fath Hadith”informing about conguer of Istanbul is dealt with. My thesis ends with a conslusion and a bibliyographia.