Dynamic routing on stochastic time-dependent networks using real-time information
Gerçek zamanlı bilgileri kullanarak stokastik zamana bağlı ağlarda dinamik yönlendirme
  1. Tez No: 924485
  2. Yazar: ALİ RIZA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RATNA BABU CHINNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wayne State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
"Tam zamanında (JIT) üretim ortamlarında, zamanında teslimat, yük taşıma araçlarının sevkiyat ve rotalandırmasında temel performans ölçütlerinden biridir. Hem seyahat süresi gecikmesi hem de değişkenliği, birçok endüstride ve özellikle otomotiv endüstrisinde giderek daha yaygın hale gelen JIT lojistik operasyonlarının verimliliğini etkiler. Bu tezde, öncelikle Akıllı Ulaşım Sistemleri'nden (ITS) alınan gerçek zamanlı yoğunluk bilgilerini kullanarak stokastik zaman bağımlı bir ulaşım ağı üzerinde bir aracın dinamik rotalandırması için bir çerçeve öneriyoruz. Daha sonra, zaman pencerelerine tabi, çoklu toplama ve teslimat noktalarına sahip süt toplama teslimatlarını (milk-run) gerçek zamanlı yoğunluk bilgileriyle ele alıyoruz. Son olarak, ağ üzerindeki yay bağlantı etkileşimlerini hesaba katan dinamik rotalama modelimizi genişletiyor ve faydalarını araştırıyoruz. Tekrarlayan ve tekrarlayıcı olmayan yoğunluk, seyahat süresi gecikmesi ve değişkenliğinin iki ana nedenidir ve bu etkilerin kentsel ulaşım ağları üzerindeki etkisi son yıllarda büyümektedir. Bu nedenle, rotalama yöntemlerimiz, ağdaki hem tekrarlayan hem de tekrarlayıcı olmayan yoğunlukları açıkça hesaba katmaktadır. Modelleme çerçevemizde, her iki yoğunluk türü için geçmiş veriler (ör. hız, hacim ve olay parametreleri) kullanılarak alternatif gecikme modelleri geliştiriyoruz ve bu modelleri ileriye dönük rotalama modelleriyle bütünleştiriyoruz. Rotalama kararlarımızın dinamik doğası, döngü sensörleri gibi çeşitli ITS kaynaklarından sağlanan gerçek zamanlı bilgileri kullanır. Bireysel yaylar için ileriye dönük trafik dinamik modelleri, zaman bağımlı Markov zincirleri tarafından yönlendirilen yoğunluk durumlarına ve durum geçişlerine dayanmaktadır. Bu Markov zincirlerinin parametrelerinin tahmini için etkili yöntemler öneriyoruz. Araç konumu, günün saati ve mevcut ile öngörülen ağ yoğunluk durumlarına göre stokastik dinamik programlama formülasyonları kullanarak dinamik rotalama politikaları üretiyoruz. Model ve algoritmalarımızı, Michigan ITS Merkezi, Traffic.com ve Caltrans PEMS'ten alınan geçmiş trafik verilerini kullanarak Güneydoğu Michigan ve Los Angeles, CA otoyolları ve karayolları ağlarında test ettik.
Özet (Çeviri)
In just-in-time (JIT) manufacturing environments, on-time delivery is one of the key performance measures for dispatching and routing of freight vehicles. Both the travel time delay and its variability impact the efficiency of JIT logistics operations, that are becoming more and more common in many industries, and in particular, the automotive industry. In this dissertation, we first propose a framework for dynamic routing of a single vehicle on a stochastic time dependent transportation network using real-time congestion information from Intelligent Transportation Systems (ITS). Then, we consider milk-run deliveries with multiple pickup and delivery destinations subject to time windows using real-time congestion information. Finally, we extend our dynamic routing model to account for arc interactions on the network and investigate its benefits. Recurrent and non-recurrent congestion are the two primary reasons for travel time delay and variability, and their impact on urban transportation networks is growing in recent decades. Hence, our routing methods explicitly account for both recurrent and non-recurrent congestion in the network. In our modeling framework, we develop alternative delay models for both congestion types based on historical data (e.g., velocity, volume, and parameters for incident events) and then integrate these models with the forward-looking routing models. The dynamic nature of our routing decisions exploits the real-time information available from various ITS sources, such as loop sensors. The forward-looking traffic dynamic models for individual arcs are based on congestion states and state transitions driven by time-dependent Markov chains. We propose effective methods for estimation of the parameters of these Markov chains. Based on vehicle location, time of day, and current and projected network congestion states, we generate dynamic routing policies using stochastic dynamic programming formulations. We have tested the models and algorithms in the networks of Southeast- Michigan and Los Angeles, CA freeways and highways using historical traffic data from the Michigan ITS Center, Traffic.com, and Caltrans PEMS.