Yıkarak inşa etmek: Trabzon'da kentsel/mimari oksimoron üretimi üzerinden bir zihniyet okuması (20. yy)
Building by demolition: An analysis of mentality through the production of urban/architectural oxymorons in Trabzon (20th century)
- Tez No: 924486
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSKENDER TULUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Geçmişten bugüne şehirlerin yaşadığı değişim ve dönüşümler içinde görünürlüğü en fazla olması nedeniyle“fiziksel”olanlar özellikle dikkati çeker. Fiziksel değişim/dönüşüm faaliyetleri olarak ilk akla gelen“inşa”faaliyetleri olsa da“yıkım”faaliyetlerinin de yadsınamaz etkisinin olduğu bir gerçektir. Bu çalışma, şehir tarihlerinin sadece“inşa”lar değil“yıkım”lar üzerinden de okunabileceği hipotezine dayanarak Trabzon şehri bağlamında kentsel/mimari oksimoron üretiminin izlerini sürmektedir. Bu bağlamda 1950'li yılların yöneticilerinin İstanbul'u yeniden inşa etme amacıyla giriştikleri“istimlak”odaklı imar faaliyetleri, dönem aktörlerinin önderliğinde şehrin modernleşmesi yolunda kentsel ölçekte en çarpıcı ve dramatik yıkım örnekleri arasında yer alır. Rus işgal döneminden 1960'lara kadar Trabzon için de benzer bir durum geçerli olmuş, pek çok yıkım şehrin yeniden inşası uğruna farklı dönemlerde gerçekleştirilmiştir. Belediye Meclis Zabıtnameleri ve dönem gazeteleri Trabzon'da“yıkarak inşa etme”faaliyetlerinin çarpıcı örnekleriyle doludur ve söz konusu çalışmada, her yapıyı/mekânı yıkıma götüren sürece dönemin dinamikleri ve aktörlerinin zaviyesinden bakılarak şehir bağlamında bir zihniyet okuması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the changes and transformations that cities have experienced from past to present, the“physical”ones are particularly striking because they tend to be the most visible. Although the first thing that comes to mind as physical change/transformation activities are“construction”activities, it is a fact that“ destruction”activities also have an undeniable impact. Based on the hypothesis that city histories can be read not only through“constructions”but also through“ destruction”, this study traces the production of urban/architectural oxymorons in the context of the city of Trabzon. In this regard, the“expropriation”-oriented reconstruction activities undertaken by the rulers of the 1950s to rebuild Istanbul are among the most striking and dramatic examples of urban destruction on the urban scale towards the modernization of the city under the leadership of the actors of the period. The situation was similar in Trabzon from the Russian occupation period until the 1960s, and many destructions were carried out in different periods for the sake of the reconstruction of the city. Municipal Assembly Minutes and period newspapers are full of dramatic examples of“building by destructing”activities in Trabzon, and in the present study, a mindset reading is conducted in the context of the city by looking at the process that led to the demolition of each building/space from the perspective of the dynamics and actors of the period.