Reklamlarda sürdürülebilir başarı unsurları: Tüketici davranışı ve göz takibi verilerine dayanan bir model önerisi
Factors of sustainable success in advertising: A model proposal based on consumer behavior and eye tracking data
- Tez No: 924505
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Advertising, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Markalar için rekabet üstünlüğü elde etmenin temel koşullarından biri, tüketici tercihlerini doğru analiz ederek etkili pazarlama stratejileri geliştirebilmektir. Bu çalışmada, çoklu perakende sektöründe Effie ödüllü reklamların beğenisini etkileyen unsurlar incelenmiştir. Araştırma kapsamında A101, Migros ve Getir'in ödüllü reklamları değerlendirilmiş, göz takibi ve anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Sonuçlara göre, reklam beğenisinde cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi anlamlı bir farklılık yaratmazken, eğitim düzeyi sadece A101 reklamında etkili bulunmuştur. Reklam unsurları açısından, güven, mutluluk, samimiyet ve mizah unsurları reklam beğenisini olumlu yönde etkilerken, abartı ve absürt unsurlar olumsuz etki yaratmıştır. Göz takibi verileri ile reklam beğenisi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bu durum, görsel dikkat ve reklam beğenisi arasındaki ilişkinin daha karmaşık olabileceğini göstermektedir. Çalışma, perakende sektöründe etkili reklam stratejileri geliştirmek için duygusal ve güven temelli unsurların önemini vurgulamaktadır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında örneklemin eğitim seviyesinin yüksek olması ve yaş dağılımının dengesiz olması yer almaktadır. Gelecek araştırmalar için farklı ürün kategorileri, hedef kitleler ve mecraların incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental conditions for achieving competitive advantage for brands is developing effective marketing strategies by accurately analyzing consumer preferences. This study examines the factors affecting advertising appreciation in Effie award-winning advertisements in the multi-retail sector. Within the scope of the research, award-winning advertisements of A101, Migros, and Getir were evaluated, and data were collected through eye-tracking technology and surveys. The results indicate that while gender, age, and income level did not create significant differences in advertising appreciation, education level was found to be effective only in the A101 advertisement. Regarding advertising elements, trust, happiness, sincerity, and humor elements positively influenced advertising appreciation, whereas exaggeration and absurd elements had negative effects. No significant relationship was detected between eye-tracking data and advertising appreciation, suggesting that the relationship between visual attention and advertising appreciation might be more complex than anticipated. The study emphasizes the importance of emotional and trust-based elements in developing effective advertising strategies in the retail sector. The limitations of the research include the high education level of the sample and the unbalanced age distribution. For future research, it is recommended to examine different product categories, target audiences, and media channels. These findings contribute to the literature on consumer behavior and advertising effectiveness in the multi-retail sector, while providing practical implications for marketing professionals developing advertising strategies. The study's findings have significant implications for both academic research and industry practitioners in understanding the dynamics of advertising appreciation in the retail sector, particularly highlighting the importance of authentic and emotionally resonant content over traditional advertising elements.