Destinasyon markalaşmasında gastronomi festivallerinin etkisinin incelenmesi: Adana Portakal Çiçeği Festivali
Examining the effect of gastronomy festivals on destination branding: Adana Orange Blossom Festival
  1. Tez No: 924519
  2. Yazar: ZEYNEP KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak gastronomi festivalinin destinasyonun markalaşmasına katkısına dair katılımcıların ve yerel halkın fikirlerini incelemek amaçlanmış olup buna bağlı olarak yerel halkın ve katılımcıların festival memnuniyeti, destinasyon tercihi, tekrar ziyaret etme niyetine dair davranışları gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların ve yerel halkın; destinasyon markalaşması bilgi düzeyi, festival memnuniyeti, festival deneyimi tatmini ile Adana'yı ve Adana Portakal Çiçeği Festivali'ni tekrar ziyaret niyetlerini öğrenmeye yönelik ifadeler yer almıştır. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 2024 yılı 13-21 Nisan ayında Adana Portakal Çiçeği Festivali'ne katılan ziyaretçilerden gönüllü olanlara yüz yüze anket formu uygulanmış ve verilen cevaplar istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Adana Portakal Çiçeği Festivali'ne katılan yerli halk ve katılımcıların fikirleri doğrultusunda yapılan veri analizi sonucunda; gastronomi festivalinin destinasyon markalaşmasına ve yerel bölgeye pozitif etkisi olduğu; genel memnuniyet ve deneyim tatmini arttıkça destinasyonu tekrar ziyaret etme niyetlerinin arttığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte; yerel halkın ve katılımcıların festival memnuniyetinin demografik özelliklere göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın, Adana'nın gastronomi festivali ile destinasyon markası olarak nitelendirilmesiyle ilgili katılımcıların ve yerel halkın algıları ve değerlendirmeleri konusunda kaynak olabilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was primarily aimed to examine the opinions of the participants and local people about the contribution of the gastronomy festival to the branding of the destination, and accordingly, the behaviors of the local people and participants regarding festival satisfaction, destination preference and revisit intention were observed. The research includes statements regarding participants' and local people's level of knowledge about destination branding, festival satisfaction, festival experience satisfaction, and their intention to revisit Adana and the Adana Orange Blossom Festival. In the research, a face-to-face survey form was applied to volunteer visitors who attended the Adana Orange Blossom Festival between April 13-21, 2024, using the convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, and the answers given were analyzed using statistical methods. As a result of the data analysis conducted in line with the opinions of local people and participants who attended the Adana Orange Blossom Festival; it was concluded that the gastronomy festival had a positive impact on the destination branding and the local region; as general satisfaction and experience satisfaction increased, the intention to revisit the destination increased. However; it was concluded that the festival satisfaction of local people and participants did not differ according to demographic characteristics. This study is thought to be a source for the perceptions and evaluations of participants and local people regarding Adana's qualification as a destination brand with its gastronomy festival.