Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yapay zeka ve sağlıkta yapay zeka kullanımına yönelik hazırlıklı olma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Uşak University Medical Faculty students' preparedness for artificial intelligence and its application in healthcare
- Tez No: 924526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yapay zekâ (YZ), bilgisayar sistemlerinin insan bilişsel yetilerini modelleyerek düşünme, veri analizi, öğrenme, problem çözme ve karar verme gibi işlevleri yerine getirmesini sağlayan bilgisayar biliminin alt dalıdır. YZ pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektöründe de etkisini göstermektedir. YZ'nin sağlık alanında etkin bir şekilde uygulanabilmesi için tıp uzmanlarının teknolojiyi yönlendiren kişiler arasında yer alması büyük önem taşımaktadır. Günümüzde YZ tam anlamıyla entegre edilmemiş olsa da gelecekte tıp fakültesi mezunlarının klinik uygulamalarda bu teknolojiyi kullanmaları beklenmektedir. Bu çalışmamızda amacımız geleceğin hekimlerinin YZ ve sağlıkta YZ kullanımına yönelik hazırlıklı olma düzeylerini ve bununla ilişkili faktörleri değerlendirmek, farkındalıklarını artırmaktır. Gereç Yöntem: Bu çalışma, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin YZ ve sağlıkta YZ kullanımına yönelik hazırlıklı olma düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla 01.10.2024-01.12.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle katılımcılar gönüllük esasına göre çalışmaya dâhil edilmiş olup, çalışma hakkında gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra yazılı onamları alınmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünü oluşturan 17 soru, öğrencilerin sosyodemografik özellikler ile YZ hazır bulunuşluk düzeyini etkileyebilecek faktörleri sorgulayan sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde toplamda 22 sorudan oluşan Tıbbi Yapay Zekâ Hazır Bulunuşluk Ölçeği kullanılmıştır (1). Verilerin analizi, IBM SPSS.27 programı kullanılarak uygun istatistiksel testlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 256 tıp öğrencisi katılmıştır (%54,3 kadın, %45,7 erkek; yaş ortalaması 21,71±2,31). Katılımcıların %66,8'i YZ'nin sağlık alanında kullanılması gerektiğini ve %77,3'ü tıbbi YZ uygulamalarının gelecekte hekimlik pratiğine destekleyici amaçla entegre edilebileceğini düşündüğünü belirtti. Katılımcıların %77,7'si tıp fakültesi eğitim içeriğinin YZ ve sağlıkta YZ kullanımı hakkında bilgi içermesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.
Özet (Çeviri)
Aim: Artificial Intelligence (AI) is a subfield of computer science that enables computer systems to model human cognitive abilities, allowing them to perform functions such as thinking, data analysis, learning, problem-solving, and decision-making. AI has made an impact in the healthcare sector, as in many other fields. For AI to be effectively implemented in healthcare, it is crucial for medical professionals to be among those guiding the technology. Although AI has not yet been fully integrated, future medical school graduates are expected to utilize this technology in clinical practice. In this study, our aim is to assess the preparedness levels of future physicians regarding AI and its applications in healthcare, identify related factors, and raise awareness on the subject. Materials and Methods: This study was conducted between 01.10.2024 and 01.12.2024 to evaluate the preparedness levels of Uşak University Faculty of Medicine students regarding AI and its applications in healthcare. Participants were included in the study on a voluntary basis, and after providing the necessary explanations about the study, their written consent was obtained. The survey consists of two sections. The first section includes 17 questions that examine the sociodemographic characteristics of the students and the factors that may affect their AI readiness levels. In the second section, the Medical Artificial Intelligence Readiness Scale, consisting of a total of 22 questions, was used (1). Data analysis was performed using appropriate statistical tests in the IBM SPSS.27 program. Results: A total of 256 medical students participated in the study (54.3% female, 45.7% male; mean age 21.71±2.31). Among the participants, 66.8% believed that AI should be used in the field of healthcare, and 77.3% thought that medical AI applications could be integrated into medical practice in the future to provide supportive functions. Additionally, 77.7% of the participants stated that the medical school curriculum should include information about AI and its use in healthcare.