Kalıntı gerilmelerin ölçülmesi ve giderilmesinde yeni bir yaklaşım
- Tez No: 20718
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Bu tezin amacı, kalıntı gerilmelerin ölçülmesi ve titre şim yöntemiyle ne ölçüde giderildiğini saptamaktır. Amaca ulaşabilmek için, önce kaynak sonrası oluşan ka lıntı gerilmeleri saptamak gayesiyle MIG ve elektrik ark kay nağı uygulaması yapılmıştır. Kaynak edilecek parçaların“kay nak çekme bölgesi”dışına 45° açılı rozet seklinde delikler delinmiş, koruyucu havsa açılmış, kaynaktan önce ve sonra delik merkezleri arasındaki uzaklıklar ölçülerek aradaki fark lar tespit edilmiştir. Bu farklar dikkate alınarak, kaynak sonrası oluşan kalıntı gerilmelerin büyüklük, yön ve doğrultu ları bulunmuştur. Bu işlemlerden sonra parçaların kalıntı gerilmeleri“titreşimle gerilim giderme ünitesi”ile gideril miştir. Kalıntı gerilmelerin büyüklük, yön ve doğrultuları yeniden belirlenmiş ve kaynak sonrası bulunan değerlerle kar şı last ir ilmi stir. Ayrıca, elektrik dirençli delikli birim uzuma ölçerler (strain gaugos) kullanılarak bir U profilinde üretim sırasında oluşan kalıntı gerilmelerin büyüklükleri tespit edilmiş ve“titreşimle gerilim giderme ünitesi”ile profildeki kalıntı gerilmeler giderilmiştir. Profilin aynı bölgesindeki kalıntı gerilmeler tekrar delikli birim uzama ölçerlerle belirlenerek daha önceki değerlerle karşılaşt ır ılmışt ir.Literatürlerden yararlanılarak“45° açılı rozet seklin deki delikler yöntemi”ve“kör delik yöntemi”nin teorik ince lemesi yapılmıştır. Bu yöntemlerle birim uzamaların ne şekilde tespit edildiği ve bunlardan yararlanılarak kalıntı gerilmele rin nasıl hesaplandığı açıklanmıştır. Bir U profilinde üretim sırasında oluşan kalıntı geril meleri saptamak amacıyla HBM marka 3/120 RY21 tipinde delikli birim uzama ölçerler kullanılmıştır. Birim uzamaların ölçülme sinde kullanılan indikatör (strain Indicator) hakkında bilgi ver i 1 mist ir. Titreşimle gerilim giderme yönteminin teorisi incelenmiş ve uygulamanın nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Tez, uygulamada bulunan değerlerin irdelenmesini içeren“sonuç”bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to measure the residual stresses and determine the removed portion of the stresses by the vibration method. To determine the residual stresses consed by welding operation, first MIG and Electric Arc Welding methods were applied on the experimental parts in order to approach to this goal. Rosette type holes which are 45 in apart were drilled and chamfered on the outside of the heat effected zone of the welded parts and the distances of the holes were measured before and after welding operation to determine the variations in distances. By considering these variations the magnitute and directions of the residual stresses were founded. After this procedure the residual stresses of the objects were removed by the vibration unit. The magnitute and direction of the residual stresses are again described and then compared with the volues gathered after welding operation. Additionally by using electrical resistance and holed type straingages, the magnitute of residual stresses which secured during manufacturing on the u shaped structural steel were measured and then removed by the vibration method. Residual stresses on the some zone of the U shaped structural steel areagain described by the holed type straingages and findings were compared with the values gathered beforehand. 45° apart rosette type holes and blind hole theories are examined from the literature Calcution of the residual stresses from the measured strain was described by using this method. HBM 3/120 RY21 type holed straingages were used to identify the residual stresses caused by production on the U shoped structural steel. In addition information was given about the strain indicator which is used in the measurement. The theory and application of the removing the residual stresses by the vibration method is also explained. Thesis is ended by the evaluation of the experimental results.