İnternet çağında aile içi iletişim: Influencerlar ve dijital kutuplaşma üzerine bir araştırma
Intra-family communication in the internet age: A study on influencers and digital polarization
- Tez No: 924605
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, internet çağında aile içi iletişim dinamiklerinin ve influencerların bu süreçte oynadığı rolün incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, dijital teknolojilerde yetkin olan influencerlar ile yeterli bilgiye sahip olmayan ebeveynler ve çocuklar arasındaki kutuplaşmayı değerlendirmeye odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, teknolojinin aile içi iletişimde yaratabileceği kutuplaşmaları derinlemesine analiz etmek ve YouTube, Instagram, Facebook ile TikTok gibi önde gelen sosyal medya platformlarının rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, internet kullanımında yüksek farkındalığa sahip influencerlarla sınırlı tutulmuş; teknoloji konusunda az deneyimi olan bireyler çalışma dışında bırakılmıştır. Bu durum, çalışmanın sınırlılıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Tezde;“doğru internet kullanma alışkanlıkları nedir?”ve“iyi internet kullanım alışkanlıklarının aile ilişkilerine etkisi nedir?”soruları ele alınarak, internet içeriği tüketiminin aile içi kutuplaşmayı nasıl derinleştirdiği tartışılmıştır. Literatür taraması, internet ve sosyal medyanın aile ve çocuklar üzerindeki etkilerine dair detaylı bilgilerin eksikliğini göstermekte, bu eksiklik araştırmanın odak noktalarından biri olarak vurgulanmaktadır. Çalışmada, influencer görüşleri yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış; toplam 6 saat 32 dakikalık video kaydı titizlikle deşifre edilerek analiz edilmiş, bulgular literatürle desteklenmiştir. Ayrıca, influencerların gerçek isimlerinin kullanılması, çalışmanın şeffaflığını ve güvenilirliğini artıran önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the dynamics of intra-family communication in the internet age and the role played by influencers in this process. The research focuses on evaluating the polarization observed between influencers, who are proficient in digital technologies, and parents and children who lack sufficient knowledge in this area. The main goal of the study is to thoroughly analyze the polarizations that technology may create in intra-family communication and to reveal the role of leading social media platforms such as YouTube, Instagram, Facebook, and TikTok. The research was limited to influencers with a high level of internet awareness; individuals with little experience in technology were excluded. This is considered one of the study's limitations. In the thesis, questions such as“what are proper internet usage habits?”and“what is the impact of good internet usage habits on family relationships?”are addressed, discussing how the consumption of online content deepens polarization within the family. The literature review reveals a lack of detailed information regarding the effects of the internet and social media on families and children, emphasizing this gap as one of the focal points of the research. In the study, influencers' opinions were gathered through semi-structured interviews; a total of 6 hours and 32 minutes of video recordings were meticulously transcribed and analyzed, with the findings supported by literature. Furthermore, the use of influencers' real names has significantly enhanced the transparency and reliability of the study.