John Dewey'in eğitim felsefesinde ilerlemecilik kavramı
The concept of progressism in John Dewey's philosophy of education
  1. Tez No: 924604
  2. Yazar: FATMA MEŞEGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Eğitim felsefesi, eğitimle ilgili temel kavramları ele alan ve mevcut sorunlara çözümler üretmeye çalışan bir felsefe disiplinidir. Eğitim felsefesinin ele aldığı sorunlar geleneksel felsefi sorunlardan ziyade 'eğitim nedir?', 'bilmek nedir?', 'öğrenmek ve öğretmek arasındaki farklar nelerdir?' gibi eğitim ile ilgili sorunlardır. John Dewey pragmatist anlayışı eğitim felsefesine uygulamaya çalışan bir düşünürdür. Ona göre eğitim ömür boyu süren bir eylemdir ve bu sebeple en etkili öğrenme yaparak ve yaşayarak kazanılan öğrenmedir. Bu tezin amacı, genel olarak, John Dewey'in görüşleri ışığında eğitim felsefesinin temel ilkelerinin detaylı bir şekilde ele alınması ve yorumlanmasıdır. Spesifik olarak ise amacımız Dewey'in felsefesinde önemli bir yer işgal eden ilerlemecilik anlayışının eğitim felsefesi açısından yeri ve önemini değerlendirmektir. Çalışmamızın birinci bölümünde Dewey'in eğitim anlayışı ele alınacak ve eğitim felsefesinin temel kavramları üzerinde durulacaktır. Ek olarak, Dewey'in görüşlerini etkileyen düşünürlere de yer verilecektir. İkinci bölümde ise John Dewey'in Türkiye'ye davet edilme süreci hakkında bilgi verilecek ve Türk Eğitim Sistemi hakkında hazırladığı raporun içeriği analiz edilecektir. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim fesefesi ile John Dewey'in eğitim felsefesi arasındaki benzerlik ve farklılıklara da değinilecektir. Bu bölümde ayrıca tezimizin esas konusu olan ilerlemecilik kavramı, bu kavramı benimseyen ve uygulayan düşünürlerin yorumları ışığında detaylı olarak ele alınacaktır. Üçüncü ve son bölümde amacımız ilerlemecilik anlayışının eğitim felsefesi açısından yeri ve önemine dair bir tartışma yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda çağdaş ve geleneksel eğitim anlayışları karşılaştırılacak ve buradan hareketle ilerlemecilik ilkesine yönelik bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Philosophy of education is a philosophical discipline that deals with the basic concepts of education and tries to produce solutions to existing problems. The problems addressed by philosophy of education are mainly education-related problems such as 'what is education?', 'what is knowing?', 'what are the differences between learning and teaching?' rather than traditional philosophical problems. John Dewey is a thinker who tried to apply the pragmatist approach to the philosophy of education. According to him, education is a lifelong activity and therefore the most effective learning is the one gained by doing and experiencing. The aim of this thesis is, in general, to examine and interpret in detail the basic principles of educational philosophy in the light of John Dewey's views. Specifically, our aim is to evaluate the place and importance of the concept of progressivism, which has an important place in Dewey's philosophy, in terms of educational philosophy. In the first part of the study, Dewey's understanding of education will be discussed and the basic concepts of educational philosophy will be emphasized. Additionally, thinkers who influenced Dewey's views will be included. In the second part, information will be given about the process of John Dewey's invitation to Turkey and the content of the report he prepared about the Turkish Education System will be analyzed. The similarities and differences between Mustafa Kemal Atatürk's educational philosophy and John Dewey's educational philosophy will also be discussed. In this section, the concept of progressivism, which is the main subject of our thesis, will also be discussed in detail in the light of the interpretations of the thinkers who adopted and applied this concept. Our aim in the third and final section is to discuss the place and importance of the principle of progressivism in terms of educational philosophy. For this purpose, contemporary and traditional education approaches will be compared and an evaluation will be made regarding the principle of progressivism.