Su ayak izi kavramı ve kullanıcıların su tüketimlerinin değerlendirilmesi: Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi örneği
Evolution of consumer water use behaviour and water footprint concept: Case study of Akdeniz University
- Tez No: 924606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM KARADİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Su ayak izi, kullandığımız ürünlerin üretim ve tüketim süreçleri boyunca doğrudan ya da dolaylı harcanan toplam su hacmi olarak tanımlanmaktadır. Doğrudan su ayak izi, evsel su tüketimi kaynaklarıdır. Dolaylı su ayak izi, 'sanal su' olarak da ifade edilir ve hesaplamak için bir ürünün üretiminden tüketimine kadar geçen sürede maruz kaldığı işlemlerin tamamında tüketilen suyu ölçmek gerekir. Süreç içerisinde ithal edilen suyun yolda tükettiği miktar da hesaplamalara dahil edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında insanın tükettiği toplam suyu hesaplamak oldukça zordur; ancak su ayak izi hesaplamaları ile tüketimdeki gizli bağlantılar keşfedilebilmektedir. Su ayak izi türleri tüketimin cinsini sınıflandırma ve su tüketimini yönetmek açısından önemlidir. Mavi sBu ayak izi, yeşil su ayak izi ve gri su ayak izi olmak üzere üç farklı su ayak izi kavramı mevcuttur. Mavi su ayak izi tüketilen yeraltı ve tatlı su kaynaklarını; yeşil su ayak izi tüketilen yağmur suyu hacmi ve gri su ayak izi kirletilen tatlı suyun temizlenmesi için kullanılan toplam su miktarının ifadesidir. Bu tezin amacı, Akdeniz Üniversitesi ana yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerin doğrudan ve dolaylı su kullanımlarının değerlendirilmesi, su ayak izlerinin hesaplanması ve dolayısı ile çevresel farkındalıklarının artırılmasıdır. İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı vb etkenler nedeni ile hali hazırda baskı altında olan su kaynaklarının, sürdürülebilirliğinin sağlanmasında kullanıcıların bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir. Tez çalışması ile aynı zamanda üniversitemiz ana yerleşkesinin su ayak izinin haritalandırılması ve su kullanımı farkındalığının artırılması da amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The water footprint is defined as the total volume of water, either directly or indirectly consumed, throughout the production and consumption processes of the products we use. The direct water footprint includes domestic water consumption sources. The indirect water footprint, also referred to as“virtual water,”involves measuring the water used across all processes a product undergoes from production to consumption. This calculation also includes the volume of imported water consumed along the way. Calculating the total water consumed by an individual is challenging from this perspective; however, water footprint assessments help uncover hidden links in consumption patterns. Categorizing water footprint types is essential for classifying consumption and managing water use. There are three water footprint concepts: blue water footprint, green water footprint, and grey water footprint. The blue water footprint reflects consumed groundwater and freshwater resources, the green water footprint represents the volume of rainwater consumed, and the grey water footprint indicates the total water volume used to clean polluted freshwater. The purpose of this thesis is to evaluate the direct and indirect water use of associate, undergraduate, and graduate students on the main campus of Akdeniz University, calculate their water footprints, and consequently enhance their environmental awareness. Due to factors such as climate change, rapid population growth, and others, it is crucial to raise awareness among users to ensure the sustainability of water resources already under pressure. This thesis also aims to map the water footprint of our university's main campus and promote awareness of water use.