Güneydoğu Anadolu Bölgesi için çok kriterli karar verme yöntemleri ile yüzer fotovoltaik sistemler için yer seçimi
Site selection for floating photovoltaic systems with multi-criteria decision making methods for Southeastern Anatolia Region
- Tez No: 924616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUS FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüzer solar paneller, suyun soğutma etkisi sayesinde enerji verimliliğini artırması, buharlaşmayı azaltması ve arazi kullanımına ihtiyaç duymaması gibi avantajlar sunmaktadır. Bu sebeple dünyada ve ülkemizde yüzer solar panel uygulamalarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan hidroelektrik santrallerin rezervuar alanlarına yüzer solar panellerin kurulumu için en uygun lokasyonu belirlemeye odaklanmaktadır. Çalışmada, birden fazla kriteri göz önünde bulundurarak en uygun seçeneği belirlemek amacıyla Analytic Hierarchy Process (AHP), Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), Multi – Attributive Border Approximation area Comparison ( MABAC), Characteristic Objects Method (COMET) ve Stable Preference Ordering Towards Ideal Solution method (SPOTIS) gibi çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılmıştır. MCDM yöntemleri, kişisel kararlardan devlet politikalarına kadar geniş bir yelpazede karar verme süreçlerinde kullanılan güçlü bir araçtır. Bu yöntemler sayesinde, farklı kriterlerin önemi belirlenerek daha objektif ve tutarlı kararlar alınabilmektedir. Çalışmada, yüzer güneş santrali projelerinin başarısı için kritik öneme sahip olan güneş ışınımı, yıllık günışığı saatleri, rüzgar hızı, bölgesel kalkınma, sosyal kabul, sıcaklık, topografik yükselti, su derinliği, yerleşim birimlerine ve şebeke bağlantılarına uzaklık gibi kriterlerin ağırlıkları, uzman görüşleri ile belirlenmiştir. Bu kriterlere göre yapılan detaylı analiz sonucunda, en uygun hidroelektrik santrali seçilerek, projenin hem teknik hem de sosyal açıdan sürdürülebilirliği hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Floating solar panels offer advantages such as increasing energy efficiency, reducing evaporation and not requiring land use thanks to the cooling effect of water. For this reason, the number of floating solar panel applications is increasing day by day in the world and in our country. This study focuses on determining the most suitable location for the installation of floating solar panels in the reservoir areas of hydroelectric power plants located in the Southeastern Anatolia Region. In the study, multi-criteria decision-making (MCDM) methods such as Analytic Hierarchy Process (AHP), Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), Multi-Attributive Border Approximation area Comparison (MABAC), Characteristic Objects Method (COMET) and Stable Preference Ordering Towards Ideal Solution method (SPOTIS) were used to determine the most suitable option by considering multiple criteria. MCDM methods are a powerful tool used in a wide range of decision-making processes from personal decisions to state policies. Thanks to these methods, more objective and consistent decisions can be made by determining the importance of different criteria. In the study, the weights of criteria such as solar radiation, annual daylight hours, wind speed, regional development, social acceptance, temperature, topographic elevation, water depth, distance to settlements and grid connections, which are critical to the success of floating solar power plant projects, were determined by expert opinions. As a result of the detailed analysis made according to these criteria, the most suitable hydroelectric power plant was selected and the sustainability of the project was aimed both technically and socially.